Kāpēc uz inflācijas un dzīves dārdzības paaugstināšanās fona ECB vēl ceļ likmes? Par mājokļu un automašīnu kredītiem maksāsim vairāk 51
TV24 raidījumā “Ziņu TOP” Vjačeslavs Dombrovskis, 13. Saeimas deputāts, Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs skaidrojis, kāpēc šobrīd uz visu notikumu fona, kad ir augsti inflācijas rādītāji un dzīves dārdzība palielinās, Eiropas Centrālā banka (ECB) vēl nolemj paaugstināt procentu likmes, lai mēs maksātu vairāk par mūsu mājokļu automašīnu kredītiem?
“Ja to tā nedarītu, tas, kas ieslēgtos nākamais, ir tā saucamā algas – cenu spirāle, proti, būtu apmēram tas pats, kas bija 2008., 2009. gadā, kas noveda pie daudz dziļākas krīzes un ekonomikas krituma.”
Viņš skaidro, ka šajā laikā cilvēki likumsakarīgi prasa lielākas algas, savukārt uzņēmēji tās var palielināt, paaugstinot produkcijas cenas.
“Ja šobrīd inflācija ir izraisīta dēļ kara, dēļ Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas ceļ uz augšu elektroenerģijas cenas, pārtikas cenas,” saka V.Dombrovskis.
Tie gan esot vienreizēji faktori. Cenas tiek “uzšautas” uz augšu.
“Ja ECB nedarīs neko un ja iestāsies papildus tam tā algas spirāle, tas nozīmē, ka cenu lēciens atkārtosies, un mēs nākamajā, aiznākamajā gadā atkal uzdosim sev jautājumu, ko darīt ar šo – vēl vienu dzīves dārdzības vilni,” deputāts ieskicē situāciju.
“Līdz ar to, lai tas nākamais, aiznākamais vinis neiestātos, diemžēl ECB jāiet uz procentu likmju paaugstināšanu.”
Vienlaikus gan ir arī pilnīgi skaidrs, ka tas bremzē uzņēmējdarbības aktivitāti.
“Viena no lielām bažām, ka tagad ECB, kā daudzi saka, jau ir nogulējusi šo straujo, augsto inflāciju, rīkojusies pārāk novēloti, ja mēs to salīdzinām ar ASV centrālo banku un citām, tā tiešām ir diezgan novēlota reakcija,” vērtē V.Dombrovskis.
Ļoti daudzi ekonomisti šobrīd prognozē, ka eirozonā būs vēl lielāka inflācija. Vācijā šobrīd noskaņojums jau ir visai pesimistisks.