Foto: Shutterstock.com

Kāpēc tu iesaisties attiecībās, kurās ciet? Cēloņus skaidro ģimenes psihoterapeite 11

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ja esi uzaudzis nelabvēlīgā ģimenē vai ģimenē ar neveselīgu klimatu, pastāv risks, ka tu iesaistīsies attiecībās ar nelabvēlīgu partneri. Pat ne tā: tu, visticamāk, jau esi tādās vai tuvākajā nākotnē tev tādas būs, ir pārliecināta ģimenes psihoterapeite Odrija Šērmane.

Visbiežāk nelabvēlīgas vai neveselīgas attiecības ar partneri ir līdzīgas tām, kādas novēroji savā ģimenē. Gan šeit, gan tur ir problēmas, kas saistītas ar pieķeršanos, personiskajām robežām, pašnovērtējumu, atkarību no citiem, pašpārliecības trūkumu un gatavību paciest fizisku vai emocionālu vardarbību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izredzētajā mūs piesaista nevis tās viņa īpašības, kas bieži vien ir ļoti nepatīkamas, bet gan tikai tas, ka visa attiecību dinamika jau pazīstama.

Mums šķiet, ka varam kontrolēt to, ko jau zinām, pretēji jaunajam, kas biedē.

Ja kāds izturas pārāk labi, mēs jebkurā brīdī gaidām kādu nepatīkamu pārsteigumu – ja nu viņš tikai izlicies un tūlīt, tūlīt parādīs patieso seju? Smadzenes mēģina pārliecināt, ka labāk uzzināt visu rūgto patiesību uzreiz.

Diemžēl, ja jau iemācījāmies neveselīgu attiecību dinamiku, tad iemācījāmies spēlēt pēc šiem noteikumiem. Ja kāds mūs pārāk daudz kontrolē, mēs sākam reaģēt pasīvi-agresīvi. Nežēlīgu un agresīvu cilvēku cenšamies neizprovocēt. Ja partneris emocionāli attālinās, mēs zinām, kā viņu piesaistīt, parādot, cik mums ir slikti, un mums visu laiku vajadzīga palīdzība. Visi šie uzvedības modeļi šķiet samērā normāli, jo tie ir pazīstami.

Patiesībā nelabvēlīgas attiecības ir daudz sliktākas nekā jebkādu attiecību trūkums.

Tās izsūc enerģiju, ko mēs varētu tērēt pašattīstībai, iznīcina sociālo dzīvi, ietekmē veselību un apgrūtina cita partnera meklējumus, ar kuru būtu iespējams veidot veselīgas attiecības.

9 pazīmes, ka partneris nav īstais cilvēks, ar kuru būtu vērts saglabāt attiecības:

1. Viņš vai viņa apvaino tevi, sāpina vai ar saviem vārdiem pazemo. Pat tad, ja pēc tam atvainojas, nemaldini sevi – tāda uzvedība ir nepieņemama.
2. Partneris ir bīstams vai agresīvs. Vai viņš draud nogalināt tevi vai sevi, ja pametīsi viņu? Tevi tur kā ķīlnieku, ir pienācis laiks pārtraukt attiecības.
3. “Sodot” par maznozīmīgiem pārkāpumiem, viņš vai viņa sāk ignorēt tevi vai kļūst emocionāli vēss. Tā ir manipulācija.
4. Partneris kliedz uz tevi, lamā, atļaujas “nevainīgas” pļaukas, pagrūšanu, sitienus.
5. Viņš vai viņa pēkšņi uz kādu laiku pazūd bez jebkādiem paskaidrojumiem.
6. Viņš atļaujas iepriekš aprakstīto uzvedību, bet vaino tajā tevi vai savus bijušos partnerus par neveiksmīgo attiecību iznākumu.
7. Partneris slēpj no tevis svarīgu informāciju par savu dzīvi. Tu neiesaisties svarīgu lēmumu pieņemšanā finanšu un ģimenes lietās.
8. Tavs viedoklis neko nenozīmē. Partneris nekavējoties noraida jebkuru no taviem ieteikumiem.
9. Tu nepiedalies viņa sociālajā dzīvē – viņš komunicē tikai ar saviem draugiem. Tu paliec viena, bet tavos pienākumos ir gatavot, mazgāt, rūpēties par bērniem un veikt citus pienākumus. Tu jūties kā kalps bez algas.

Reklāma
Reklāma

Ja attiecībās pamani kaut ko no nosauktā, ir pienācis laiks iet prom. Ikviens ir pelnījis labu un priecīgu dzīvi ar kādu, kas tevi mīlēs un rūpēsies.

Tie, kuri dzīvo labvēlīgās attiecībās un kuriem ir draugu un radinieku atbalsta grupa, dzīvo ilgāk un slimo mazāk nekā tie, kas ir vientuļi vai dzīvo nelabvēlīgās attiecībās. Tās noved pie vientulības, izraisa trauksmi, depresiju, hronisku niknumu uz pasauli, nespēju koncentrēties un citas problēmas. Vienīgais veids, kā atbrīvoties no šiem simptomiem, ir izkļūt no pastāvīgā negatīvā apburtā loka.

Avots: psychologies

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.