Foto – JURI BONDAR/Shutterstock

Kāpēc tomāti līdz galam nenogatavojas? 12

Ar šo problēmu saskārušies daudzi tomātu audzētāji – tomāti ir skaisti, taču līdz galam nenogatavojas. Atbildi uz jautājumu, kāpēc reizēm tā notiek, savā blogā publicējusi Rūta Beirote, ZS “Zutiņi” stādaudzētavas viena no saimniecēm. Ieskatāmies viņas pārdomās!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tomātu stādīšanas sezona ir pašā pilnbriedā. Izvēloties starp daudzām šķirnēm atsevišķi pircēji atsakās no lielaugļu tomātiem, apgalvojot, ka tie līdz galam nenogatavojas. Sānos vai pie kātiņa veidojas cieti, dzeltenzaļi plankumi – vai tā ir tikai šķirnes īpatnība? Nē!

Daudzi siltumnīcu īpasnieki mēslošanai visbiežāk izmanto kūtsmēslus – nu kas gan var būt labāks par šo! Tomātu audzētāji tos kārtīgi ierušina augsnē un uzskata, ka tomātu mešlošanas process ar to var arī beigties. Tomēr, lai arī kūtsmēsli ir vajadzīgi un satur daudz vērtīgo minerālvielu, tas ļoti mazās devās vai praktiski nemaz nesatur kāliju – atkarībā no tā, vai lopu pakaišiem izmantoti salmi, siens vai skaidas. Ja augsnē trūkst lālija – tomāti nenogatavojas vienmērīgi. Visbiežāk pie kātiņa un nereti arī sānos tiem paliek cieti pleķi jeb audu sabiezējumi zaļā vai dzeltenīgā krāsā. Uzturā lietot šo tomāta daļu nebūs garšīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko darīt? Paralēli kūtsmēsliem vai nātru vircai jālieto arī kālija magnēzijs. Augsnē tas jāiestrādā jau laikus, bet ja tas nav izdarīts, tad jāsāk dot jau tiklīdz tomāti aizmetušies un arī augšanas un briešanas laikā. Ja atcerēties par to brīdī, kad pamanīsiet pirmo cieto pleķi – būs jau diezgan par vēlu, bet iespējams, varēsiet saglabāt vēlāk ienākušos tomātus.

Citas minerālvielu trūkuma izraisītas problēmas

Kalcija trūkums
Tomātu augļu apakšā veidojas brūni vai melni, sausi plankumi. Šie simptomi raksturīgi arī tad, ja ilgstoši ir sauss un karsts laiks, jo karstumā tomātiem uzņemt Kalciju no augsnes ir grūti.

Bora trūkums
Neaizmetas vai slikti aizmetas tomāti, augļi ir neveselīgi, nereti pat mazliet kropli. Bora mēslojums būtu jāparedz, ja gaidāms liels karstums, jo tieši karstuma ietekmē augi slikti apputeksnējas un mazie tomātiņi neaizmetās.

Magnija trūkums
Magnijs ir tas, kas atbild par lapu zaļo krāsu. Koši zaļas un veselīgas lapas palīdz tomātiem nodrošināt barības vielas. Magnija trūkumā dēļ lapas sāk dzeltēt un tām izspiežas zaļš dzīslojums. Tas ir signāls, ka laiks dot pilnmēslojumu.

Dzelzs trūkums
Uz dzelzs trūkumu norāda dzeltējošas galotnes un auga lēna vai pilnīga augšanas apstāšanās.

Kad svarīgi sekot līdzi šo vielu trūkumam?

Ja izmantojat tikai dabīgos mēslojumu veidus – kūtsmēslus, augu vircu, kompostu, renģes un citus brīnumus. Visi šie mēslojuma veidi nešaubīgi ir labi un vērtīgi, tikai nav ne jausmas, kāds ir to vērtīgo vielu sastāvs, un cik šīs vielas uzņemt gatavi konkrētā brīdī ir paši tomāti. Piemēram, Kūtsmēslos minerālvielas uzņemamā formā izstrādājas 2 gadu laikā, un, ja tie ir svaigi, pirmajā gadā minerālvielas uzņemt augi nemaz nevarēs. Izmantojot dabīgo mēslojumu savus tomātus jānovēro īpaši, lai varētu strauji reaģēt, tiklīdz pamanītas pirmās problēmas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.