Kāpēc tīra zobu kanālus 0
“Agrāk zobārste man mainīja plombas, netīrot zobu kanālus. Tagad eju pie citas dakteres, un viņa to dara vienmēr, bet ārstēšanu šāda tīrīšana krietni sadārdzina. Ja zobi nesāp, vai šāda rīcība vienmēr ir pamatota?” LAUMA P. RĪGĀ
Jebkurā gadījumā galvenais rādītājs ir zoba rentgenoloģiska izmeklēšana. Ja tā liecina, ka mīksto audu jeb pulpas kanāli, kur atrodas nervs, asinsvadi un saistaudi, ir iekaisuši, tad, ja vien ļauj finanses un laiks, labāk tos iztīrīt. Taču, ja zobs sāp naktīs, reaģē uz karstu un aukstu ēdienu vai dzērienu, nervs ir iekaisis un bez kanālu tīrīšanas noteikti nevar iztikt, vai arī zobs jāizrauj.
Klīnikas “Adenta” zobārste Zane Tereščuka skaidro, ka ne vienmēr zoba pulpas iekaisuma gadījumā ir sāpes. Tas bez simptomiem var hroniski noritēt daudzus gadus un uzliesmot pēkšņi, pazeminoties organisma imunitātei vai rodoties citiem nelabvēlīgiem apstākļiem.
Katram zobam var būt no viena līdz pat pieciem sešiem kanāliem. Reizēm savijušies kopā vairāki kanāli ar atzariem, tāpēc sarežģītos gadījumos šo darbu labāk uzticēt endodontistam, kurš specializējies zobu kanālu ārstēšanā un strādājot izmanto mikroskopu.
Zobārsts iekaisušo pulpu izņem, kanālus paplašina konusa formā, skalo ar antibakteriāliem līdzekļiem un pēc tam aizpilda ar mākslīgu materiālu, jo daba nemīl tukšumu. Ja kanālā nav palikuši mikrobi un tas ir hermētiski noslēdzies, iekaisums parasti pāriet. Taču reizēm zobārstam neizdodas atrast un iztīrīt visus kanālus, vai arī tas iespējams tikai daļēji, un tad tukšumā mēdz ieperināties mikrobi.
Ja bijusi stipra infekcija, iekaisums nepāriet. Tā notiek arī tad, ja izveidojusies cista, ko nevar atklāt rentgenoloģiski, bet tikai operācijas laikā.
Ja iekaisums nav pārgājis, pēc kanālu ārstēšanas var veikt nelielu operāciju – zoba saknes gala rezekciju jeb nogriešanu. Visbiežāk to izdara priekšzobiem. Ja arī tas nepalīdz, zobs jāizrauj. To var darīt plānveidā vai sākoties sāpēm, bet izteikta iekaisuma gadījumā labāk no tā šķirties nekavējoties. Ja kanāli jau ārstēti, izņemt to pildījumu ir krietni grūtāk nekā dabisko saturu, jo tajos ne vienmēr iespējams iekļūt ar instrumentiem.
Jāņem vērā, ka zobs pēc kanālu pildīšanas dažas dienas vai pat mēnešus var būt jutīgs. Kaut gan zobs ir zaudējis nervu un kļuvis nedzīvs, tas nenozīmē, ka vairs nekad nesāpēs un nebūs jāārstē. Nereti tas kļūst trauslāks, tāpēc vajadzīgs uzlikt kroni. Ja zobs zaudējis daudz audu un nav atjaunojams, labāk to izraut.