Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Par Covid-19 Saeimā. Kāpēc testē veselus politiķus? 2

Daļa Saeimas deputātu un darbinieku, kuri bijuši ciešā kontaktā ar deputātu Artusu Kaimiņu, kuram dia­gnosticēts Covid-19, pēc epidemiologu uzaicinājuma ir veikuši testu par savu naudu, lai pārliecinātos, ir vai nav viņos iemājojis koronavīruss.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
Patlaban nevienam analīzes nav bijušas pozitīvas.

Taču nav skaidrs, kāpēc tik lielam personu lokam būtu jādodas uz jau tā noslogotajām testa paraugu noņemšanas vietām, ja zināms, ka vīrusa klātbūtni precīzi var noteikt tad, ja ir parādījušies saslimšanas simptomi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājas lapā internetā publicētajos ieteikumos par kontaktpersonas primāro veselības pārbaudi var izlasīt, ka tikai tad, ja parādās slimības pazīmes, ģimenes ārsts var norīkot veikt laboratorisko izmeklēšanu.

Valsts galvenais infektologs Uga Dumpis savā tvitera kontā raksta: “Testēšana ir sarežģīts un darb­ietilpīgs process.

Aizvien vairāk cilvēku bez atbilstošiem simptomiem vēlas testus veikt un pat dažkārt melo.

Jāsaprot, ka tas nevajadzīgi noslogo dienestu darbu un neļauj laikus identificēt patiesi slimos, lai ieviestu piesardzības pasākumus.”

Turklāt šāda bezsimptomu testēšana, kura beidzas ar negatīvu atbildi, radījusi maldinošu priekšstatu, ka vīrusa nav un viss ir kārtībā. No visiem aptaujātajiem deputātiem vienīgi Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride bija sapratis, ka šādai testēšanai nav lielas nozīmes, bet pašizolācija gan ir pati par sevi saprotama.

Viņš bija tas retais izņēmums, kurš, ņemot vērā SPKC vadlīnijas, bija sazinājies ar savu ģimenes ārstu un divreiz dienā mērīja ķermeņa temperatūru. Slimības simptomi var parādīties divu nedēļu laikā kopš kontaktēšanās ar saslimušo Kaimiņu, tātad līdz pat 30. martam.

Tad kāpēc šoreiz epidemiologi ir pārkāpuši pašu noteikto kārtību un sūta uz pārbaudēm veselus deputātus un parlamenta darbiniekus?

Kaimiņa inficēšanās gadījums joprojām neskaidrs

“Protams, ka tas ir labi, ka cilvēki priecājas par negatīvu atbildi, bet novērošana turpinās 14 dienas no pēdējās kontakta dienas ar inficēto personu.

Reklāma
Reklāma

Ja kāds nesaprot, kā šajā laikā jāuzvedas, iesaku izlasīt Ministru kabineta rīkojumu “Par ārkārtējas situācijas izsludināšanu”, īpaši punktu, kas skar personas, kuras Slimību profilakses un kontroles centrs ir noteicis kā Covid-19 infekcijas slimības kontaktpersonas,” saka SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Artuss Kaimiņš.
Foto: LETA/Evija Trifanova

Viņš pastāstīja, ka vīrusu diagnosticējošais tests deputātiem un darbiniekiem tiekot veikts tādēļ, ka viena deputāta inficēšanās gadījums līdz galam joprojām neesot skaidrs.

J. Perevoščikovs: “Pastāv divas hipotēzes – pirmā ir tā, ka konkrētā persona varētu būt inficējusies ārzemēs, bet otrā, ka viņš ir inficējies valsts kritiskās infrastruktūras galvenajā objektā [Saeimā – Red.]. Tāpēc mums ir nepieciešams pārbaudīt kontaktpersonas, kas varbūt jau ir izslimojušas Covid-19, bet ir vīrusa nēsātāji. Šis gadījums, visticamāk, ir saistīts ar iepriekšēju inficēšanos, un mūsu mērķis ir atrast potenciālo avotu šajā konkrētajā iestādē, jo tur ir ļoti plaši kontakti.

Arī citur pasaulē mēs redzam, ka tieši politiķi, valsts amatpersonas bija starp pirmajiem inficētajiem.

Mūsu mērķis nav tikai pārliecināties, vai cilvēks ir vesels, bet mērķis ir arī atrast infekcijas avotu. Šis ir sarežģīts gadījums.” Epidemiologs skaidroja, ka citos gadījumos bijis pietiekami skaidrs – infekcijas avoti bija saistīti ar ceļojumiem vai ar zināmu cilvēku, kurš ir inficēts. Konkrētajā gadījumā tiekot veikta epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai nav notikusi infekcijas transmisija starp valstiski svarīgā objektā strādājošiem.

Cer, ka stāsta taisnību

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns uzskata, jo vairāk drošības, jo labāk. Galvenais, lai nesāktos kādas raganu medības pret tiem, kam konstatē saslimšanu.

“Es ceru, ka Kaimiņš stāsta visu taisnību, jo tas ir svarīgi ne tikai pret Saeimu, bet arī pārējiem cilvēkiem, kuri bija ar viņu tikušies. Ja nu gadījumā iepriekš viņš ir melojis, tagad gan lai izstāsta taisnību,” aicina deputāts Ainars Latkovskis.

Šokēta par notikušo ir deputāte Regīna Ločmele-Luņova, kurai pašizolācija līdz 30. martam liedz apciemot 2. martā piedzimušo mazmeitiņu, kā arī piegādāt pārtiku vecākiem, kuriem ir vairāk nekā 80 gadu.

“Mani māc dziļas šaubas, ka Kaimiņš stāsta patiesību, jo jau iepriekš viņš ne reizi vien tika pieķerts melojam.

Viņš, būdams slims ar angīnu, nāca uz Saeimu. Atceros, ka 5. martā knapi spēja parunāt, apdraudot citu deputātu veselību. Var būt, ka tad jau viņam bija tas Covid-19,” spriež deputāte.

Epidemiologi katru dienu runājot ar simtiem cilvēku, un katrs cilvēks citādi uztver informāciju, ka viņš varētu būt vai ir inficēts. “Tas, ka ir stress, netraucē cilvēkiem kontaktēties ar epidemiologiem. Dažreiz vajag vēl kaut ko atcerēties, tāpēc ar daudziem runājam vairākas reizes. Uzreiz ne vienmēr var dabūt visu nepieciešamo informāciju. Bet sadarbība konkrētajā gadījumā notiek un mums ir pietiekami daudz informācijas,” skaidroja Perevoščikovs.

Pirmajā martā bijis Lietuvā

Pats Artuss Kaimiņš savu saslimšanu savā feisbuka kontā pirmdien skaidro tā: “1. martā biju Viļņā, Lietuvā (tajā laikā Lietuva nebija skartā teritorija). Sestajā martā sajutos slikti un tiku hospitalizēts Infektoloģijas slimnīcā. Tur, kā vēlāk izrādījies, man analīzes uz Covid netika veiktas un tika diagnosticēta strutaina angīna. Pēc izrakstīšanas, ievērojot ārstu norādījumus, ārstējos mājās ar man izrakstīto antibiotiku kursu. 15. un 16. martā devos uz darbu.

Foto: SCANPIX/AP/LETA

Ja pat pieņem, ka Lietuvā es varētu būt inficējies ar Covid (to vairs nevar pārbaudīt), pēc visiem postulātiem 15. martā jau būtu beidzies 14 dienu inkubācijas periods. Kāpēc man netika veiktas analīzes uz Covid? Nejautājiet man, bet dakteriem un šoreiz arī ministrei.

Bet, ja manu saslimšanu ar Covid grib saistīt ar Lietuvas braucienu (piedēvējot man melošanu), tad veselības ministrei būtu vienlaikus publiski jāatzīst, ka inkubācijas periods Covid ir vismaz 20 dienas, jo man Covid tika konstatēts tikai 20. martā!

Skaiti, kā gribi, bet starp 1. un 20. martu 14 dienas nesanāk. [Jāpiebilst gan, 14 dienas ir noteikts kā inkubācijas laiks – periods, kad slimība var parādīties. Un, ja slimība parādās, tad cilvēks var būt slims arī pēc tam ilgāku laiku, turklāt viņš var būt koronavīrusa nēsātājs arī pēc Covid-19 izslimošanas, tāpēc epidemiologi iesaka veikt atkārtotu testu trešajā dienā pēc tam, kad slimības simptomi ir izzuduši. – Red.].

18. martā vēlu vakarā uzzināju, ka personai, ar kuru esmu kontaktējies, apstiprināts Covid. 19. martā visu dienu mēģināju sazvanīt attiecīgos dienestus, lai pieteiktos uz analīzēm. 20. marta rītā nodevu analīzes, un 21. martā man tika apstiprināts Covid.

Pēc rezultātu paziņošanas neesmu bijis ārpus mājas, esmu ievērojis karantīnu, sadarbojos ar epidemiologiem, sniedzu viņiem visu informāciju. Atskatoties uz savu dzīves ritmu, pamatoti varu atzīt, ka kopš 17. marta neesmu aktīvi nekur piedalījies un mans dzīves ritms atbilst pašizolācijas noteikumiem. [..]”

Jāpiebilst gan, ka sociālajos tīklos daži cilvēki raksta, ka pēc 17. marta esot redzējuši A. Kaimiņu veikalā un uz ielas.

Policija vērtēs

Valsts policija (VP) vērtēs, vai Artuss Kaimiņš ievērojis valstī noteiktās ārkārtējās situācijas ierobežojumus un aizliegumus. Saistībā ar šo gadījumu policijā ir sākta administratīvā lietvedība pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa, proti, par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, aģentūrai LETA pastāstīja VP preses pārstāve Elīna Priedīte.

Administratīvo pārkāpumu kodekss iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu paredz naudas sodu līdz 350 eiro.

Administratīvās lietvedības sākšana automātiski nenozīmē, ka personai tiks piemērots sods. Policija vispirms noskaidros apstākļus un tad pieņems lēmumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.