Kāpēc tērēt tūkstošus un audzēt pamperu kalnus? Mamma Ilze dalās vērtīgos padomos jaunajām māmiņām 31
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
“Pirms pasaulē nāca mūsu mazais Miķelītis, jau zinājām, ka nebūsim vienreizlietojamo autiņbiksīšu patēriņa vairotāji,” stāsta jaunā māmiņa, ādas apstrādes amatniece Ilze Žaime. Ilze ir pārliecināta zaļi domājošā, un viņai svarīgi dzīvot tā, lai pēc iespējas atstātu mazāku ekoloģisko pēdu. Tādēļ katrs pirkums tiek apdomāts. Jaunā māmiņa izvērtējusi arī auduma autiņbiksīšu priekšrocības. Iznākuši pieci svarīgi punkti.
Cena un kvalitāte
Pirmkārt – izmaksas. Kad Ilze sarēķinājusi, cik jaunajam pilsonim maksās tikai autiņbiksītes, iznākusi milzu summa. Mēnesī tie ir ap 50 eiro. Sarēķinot uz diviem gadiem – tūkstotis! Galvenais pelnītājs tagad ģimenē ir mazā tētis, tādēļ Ilzes matemātiskie argumenti viņu pārliecināja. Jau pirms lietotāja ierašanās ārzemju internetveikalā pasūtītas auduma virsbiksītes un ieliktnīši.
Autiņu komplekti izmaksājuši ap 150 eiro. Autiņi piepirkti arī Latvijā, taču vietējie maksā daudz dārgāk. Kopumā mazajam par 200 eiro sagādāti 20–30 komplektiņi, ar kuriem pilnīgi pietiek. Autiņbiksītes no auduma ir apgādātas ar aizdarēm, kas ļauj mainīt izmēru, mazulim augot.
Otrkārt – samazinās atkritumu kalni. Ilze secina, ka kopumā gan arī šī izvēle nav pilnīga eko vai superzaļā, jo arī auduma gatavošanai patērēti dabas resursi, biksītēm ir plastmasas podziņas u.c. Taču tas noteikti ir dabai draudzīgs ieguvums, jo neveidojas atkritumu kalni.
Treškārt – auduma biksītes ir draudzīgas arī mazulim. Māmiņa uzskata, ka puisīšu bērniņam sevišķi svarīgi, lai nesūt un nekarst sēklinieciņi.
Ceturtkārt – auduma autiņbiksītes ir glītas. Tās var valkāt vienas pašas, nevis kā vienreizlietojamās, virs kurām velk virsū auduma bikses.
Piektkārt – mazais ātrāk iemācās iet uz podiņa. Auduma autiņiem ieliktnīšus maina pēc katras pačurāšanas, nevis ļauj staigāt ar smagu dibenu visu dienu, kā tas iespējams ar speciālajiem mitruma absorbentiem pildītajos autiņos.
Mazais ātri saprot sakarības, kā labāk būt sausam.
Apkope un izvēle
Ilze secina, ka nav bažu par lielo ūdens patēriņu, kas radīsies, autiņus mazgājot, jo tos mazgā kopā ar citām drēbītēm.
Pirmajām Miķelīša dzīves dienām iegādāti arī vienreizlietojamie autiņi, jo licies, ka tā būs praktiskāk un vieglāk. Iepirkti arī vienreizlietojamie paladziņi. Kad vakarā Ilze ieraudzījusi, kādu milzu saini pa dienu saražojuši, izlemts, ka uz auduma autiņiem jāpāriet pilnīgi.
Vienreizlietojamo paladziņu vietā sašūti septiņi autiņi, zem kuriem paklāj vaskadrānu vai plēvīti. Gluži tā, kā to darīja pirmspamperu ēras mammas. Pat dodoties pie daktera, mazajam tiek ņemts līdzi šāds paladziņš.
Svarīgi arī tas, ka autiņbiksītes ir viegli lietojamas un nerodas sajūta, ka šī izvēle ir apgrūtinājums. Ieliktnīšus nomainīt ir ērti, to var darīt, arī dodoties izbraucienos. Piemēram, braucot no Rīgas līdz Liepājai, ieliktnīši nomainīti trīs reizes. Izlietotos saliek maisiņā un vakarā mājās mazgā. Ja nu pēkšņi gadās vajadzība pēc sausā, vienreizlietojamos var iegādāties visos veikalos.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.