No jūlija Latvijā suņus būs aizliegts turēt pie ķēdes. Vai dzīvnieki, kuri šobrīd tiek turēti pie ķēdes, būs jālikvidē? 86
No jūlija Latvijā suņus, kas dzimuši pēc 2023. gada 31. augusta, būs aizliegts turēt pie ķēdes, nepieļaujot, lai dzīvnieks visu mūžu pavada piesiets. Kāds TV24 raidījuma “Uz līnijas” skatītājs jautā, kāpēc suni nedrīkst turēt pie ķēdes, ja viņš pie tās netiek turēts visu laiku, un par viņu rūpējas? Laukos turēt piesietu suni nozīmē arī sargāt gājējus un pasargāt pašu suni no aizskriešanas.
Dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja Ilze Džonsone skaidro, ka norma, kas aizliedz turēt suni pie ķēdes, ir humānā sabiedrībā vajadzīga norma: “Mēs ļoti ceram, ka 21. gadsimtā suns vairāk būs ģimenes loceklis un draugs, nevis piekariņš pie ķēdes.
Viņa atgādina, ka likums attiecas tikai uz jaunajiem suņiem, kas tiek iegādāti, lai cilvēki vairs neņemtu suņus apsarga funkciju pildīšanai, jo šobrīd ir pieejamas daudz dažādas signalizācijas sistēmas un dažādi paņēmieni, kā sargāt savus īpašumus.
Džonsone uzsver, ka tie suņi, kas šobrīd tiek turēti pie ķēdēm, netiks likvidēti, iemidzināti vai palaisti vaļā no ķēdes, jo šī norma ir attiecināta uz nākotni.
“Lauku saimniecībām, kurās šobrīd suņi tiek turēti pie ķēdes, nevajadzēs likvidēt dzīvniekus, bet, protams, ievērot labturības normas, kas jau šobrīd paredz, ka suni nedrīkst turēt pie ķēdes 24 stundas. Dzīvnieks vismaz vienreiz dienā ir jāved garās pastaigās,” “Ulubele” vadītāja saka.
Viņa pastāsta, ka dzīvnieku aizsardzības biedrības arī ļoti cer uz uz jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem, kas noteiks pastiprinātas labturības normas, kas, iespējams, būs arī skaidrākas, lai cilvēkiem būtu viegli saprasts, kā jāuztur mīļdzīvnieki un, lai viņi savas nezināšanas dēļ nedarītu viņiem pāri.
Cita lieta ir apzināta ļaunprātība un cietsirdība. Tāpēc tiek gaidīti nākošie Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi, kas pagaidām ir iestrēguši Zemkopības ministrijā, kuros tiks atrunāta cietsirdības tēma un cietsirdīga attieksme pret dzīvnieku.