Kāpēc siltums tik dārgs 0
Pēc 7. decembra publikācijas “Dažviet par siltumu maksā mazāk nekā pērn” cēsnieks Jānis Liepa un ķegumnieks Jānis Lipskis aicināja pastāstīt arī par siltumenerģijas tarifiem viņu pilsētās un par iemesliem, kāpēc tie ir vieni no visaugstākajiem valstī.
Cēsīs, kur siltumu ražo no gāzes, novembrī siltuma tarifs ir Ls 61,27 par megavatstundu (MWh). Oktobrī tas bija 56,99 Ls/MWh liels. Salīdzinājumam – Rēzeknē, kur arī kurina ar dabasgāzi, tarifs ir Ls 55,91 par MWh, bet Jūrmalā Ls 55,92 par MWh (visi tarifi bez PVN).
SIA “Cēsu siltumtīkli” valdes priekšsēdētājs Ēriks Timpars teic, ka iemesli tik augstai maksai par siltumu ir vairāki, tostarp arī naudas ieguldījuma trūkums, ko neveica iepriekšējais operators SIA “Cēsu būvnieks”. “Sākot saimniekošanu 2009. gadā, “Dalkia” piederošais uzņēmums varēja novērst vien siltumtīklos izveidojušos avārijas situāciju. Nākamajā gadā sākām veikt solītos ieguldījumus. Kopš 2009. gada gāzes cena ir pieaugusi par 76,5%, bet siltuma cena par 40,6%. Esam samazinājuši zudumus siltumtrasēs no 26% 2010. gadā līdz 17% patlaban,” teic E. Timpars.
Viņš arī atgādina, ka cēsnieki novembra beigās par siltumu bija parādā Ls 330 000 – divas reizes vairāk nekā pirms gada. Cēsniekiem kopš maija piemēroja 15% lielu atlaidi maksai par siltumu, tomēr tā uzņēmumam izsmēlusi visu bankas kredītlīniju un atcelta.
“Patlaban norit darbi, lai februāra beigās nodotu ekspluatācijā šķeldas katlumāju. Tad arī ceram iepriecināt cēsniekus ar lētāku siltumenerģiju,” uzsver E. Timpars.
Savukārt lasītājs Jānis Lipskis no Ķeguma uzsver – viņa pilsētā “Latvenergo” piederošā biomasas katlu māja darbojas kopš 2008. gada, tomēr tarifs – Ls 53,91 par MWh tāpat ir viens no visaugstākajiem valstī. Ķeguma novada domes priekšsēdētājs Roberts Ozols vaino “Latv-energo”, kura būvniecības burbuļa laikā būvētā katlu māja ražojot dārgu siltumu – tā cena pārsniedz Ls 36 par MWh. Esot arī lieli zudumi pašvaldībai piederošajās siltumtrasēs, tomēr to pārbūve dārdzības dēļ nav iespējama. “Pašvaldības patlaban nedrīkst aizņemties naudu, tāpēc nevaram būvēt citu katlu māju vai arī pārbūvēt siltumtrasi. Esam spiesti maksāt monopoluzņēmuma prasīto. Ja kārtību nākamajos gados mainīs, tad arī situācija varētu mainīties,” tā R. Ozols.
A/s “Latvenergo” preses sekretāre Ivita Bidere: “AS “Latvenergo” izmaksas, norēķinoties uz katlu mājas robežas, ir 36,25 Ls/Mwh. Tarifu ietekmē iepirktā kurināmā cenas, siltumtrašu tehniskais stāvoklis un zudumi tajās, katlu mājas būvniecības izmaksas. Ir vairākas pilsētas, kurās tie ir kritušies un pat būtiski kritušies, piemēram, Liepājā par 13%”.