– Vai politikā ir kas tāds, ko dara vīrieši, bet nedara sievietes? 4
R. Ķīlis: – Vīrieši vairāk ir “uzmetēji”, solījumu aizmirsēji, sak, tas jau nekas, ka es nepildīšu, ko solīju. Sievietēm tomēr pastāv sajūta, ka solītais jāpilda un labais jācenšas atdarīt ar labu. Taču ir viena cita lieta, ko sauc par smalku “uzmešanu”, kura tiek shēmota, skaitīti soļi uz priekšu ar mērķi apšmaukt pretspēlētāju. Tur gan sievietes ir labākas! Jums jau neder brutāls spēks un tieša agresivitāte, tāpēc vajadzīgi citi paņēmieni, citādi nevarēsit sacensties.
– Vai sievietēm izvirza augstākas prasības – viņām jābūt perfektākām, nedrīkst pieļaut kļūdas, tās netiek piedotas?
S. Gurbo: – Pētījumi parāda, ka pret sievietēm politikā daudz prasīgākas ir tieši sievietes, proti, vēlētājas vadošos amatos labprātāk redz vīriešus nekā sievietes.
A. Putniņa: – Aptaujas liecina, ka sievietes ir konservatīvākas, tāpēc neatbalsta savas māsas šajā sūtībā. Paradoksāli, ka par ideālo politiku uzskatām sievišķo, taču to arī kritizējam, jo tā ir vīrišķa. Lai gan Latvijā vēl nav stabila alternatīva modeļa, kāda varētu būt politiķe sieviete, mums ir vairākas spilgtas politiķes ar savu rīcības modeli. Ilmai Čepānei vai Sandrai Kalnietei taču nepārmet ar dzimumu saistītu nekompetenci.
– Taču viņu ārējais tēls joprojām paliek dienas kārtībā.
S. Gurbo: – Grozies, kā gribi, bet politiķim ārējais tēls ir ļoti, ļoti būtisks, un bieži vien vēlētāja vērtējums par politiķi nonivelējas līdz elementāram “patīk” vai “nepatīk” viņa izskats. Vīrietim tā izpausme ir daudz vienkāršāka: trīs uzvalki, viens matu sakārtojums, un neko daudz greizi nošaut nevar. Sievietēm, kā to redzējām gan ar Vairu Vīķi-Freibergu, Baibu Rozentāli u.c., skrupulozi tiek analizēts matu sakārtojums un krāsojums, vai meikaps nav uzlikts par daudz vai par maz.
A. Putniņa: – Tas ir jautājums arī par žurnālistu profesionālismu. Ja nemākam rakstīt par lietu, tad rakstām par frizūru, un ne mazums cilvēku arī vairāk vēlas lasīt par politiķes matu sakārtojumu, nevis analizēt politikas aizkulises.