Kāpēc siers tik traki dārgs? Danusēvičs par to, kā veikali sieru iepērk par pieciem, bet pārdod par desmit eiro 0
“Sieru tirgotājam piegādā aptuveni par 5 eiro kopā ar PVN. Kāpēc veikalā tas maksā no 10 līdz 12 eiro? Cik liels ir uzcenojums?” jautā kāds TV24 raidījuma “Uz līnijas” skatītājs.
„Man uzreiz jautājumus, protams, kurā veikalā šādas cenas. Ir šī trepe, ko valsts noteikusi, ka mazajam tirgotājam pienu piegādā par vienu eiro, ja lielajam to pašu pienu ražotājs drīkst piegādāt par 80 centiem, tad viņš nedrīkst mazajam ražotājam to piegādāt par 80 centiem,” Henriks Danusēvičs, Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents skaidro.
Valsts ir aizliegusi piedāvāt mazajam par tādu cenu, kāda tiek piedāvāta lielajam. Tur arī veidojas tā atšķirība.
Ja mums visos veikalu plauktos piena cena vairāk vai mazāk ir vienāda, atšķirība piecenojumos veidojas no tā, kādam tīklam par kādu cenu prece piegādāta.
Piecenojumi, par ko viņš var spriest, ir veikalu tīkliem Aibe, Lats, Mego un tamlīdzīgi. Viņam nav pieejami Rimi dati.
„Tā ir valsts izveidota politika, ka mazie nespēj konkurēt cenā ar lielo, jo valsts aizliedz ražotājam piedāvāt mazajam lētāk,” Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents skaidro
Dažādiem tīkliem atšķiras arī pirktspēja. „Mēs, kā pircēji ar arī to redzam, ja kādu preci pērkam vienu gabalu, tas ir dārgāk un neizdevīgāk nekā paņemt trīs, par katru vienību samaksājot mazāk. Tieši tāpat ir ar tirgotāju spēju iepirkt preces atšķirīgos daudzumos,” Danusēvičs atklāj, kā veidojas cenas veikalos.