Kāpēc senioriem jāvakcinējas pret gripu 0
Manai māmiņai jau tuvu pie 80 gadiem, un ģimenes ārsts viņai rekomendē vakcinēties pret gripu. Taču viņai ir visādas hroniskas kaites, tāpēc gribētu uzzināt arī kāda cita speciālista viedokli par šo jautājumu. Liene Ogrē
“Visbīstamākās senioriem ir tieši gripa un zarnu trakta infekcijas, jo aknu spējas attīrīt organismu jeb, kā mēs – mediķi – sakām, dezintoksicējošās funkcijas ir samazinājušās. Vecumā arī imunitāte ir zema, tāpēc gados vecākus cilvēkus, īpaši, ja viņiem ir kādas hroniskas slimības, noteikti iesaku vakcinēt,” skaidro infektoloģe profesore Ludmila Vīksna. “Svarīgi zināt, ka senioriem gripa var nesākties tik akūti kā jaunībā, tāpēc tuviniekiem bieži vien šķiet, ka tikai paasinājusies kāda no hroniskajām kaitēm. Jaunībā gripa sākas pēkšņi ar drebuļiem, ķermeņa temperatūras paaugstināšanos virs 38 °C, stiprām galvassāpēm, sāpēm acu ābolos un muskuļos, sausu klepu un rīkles iekaisumu. Bet senioriem nebūs tik augstas temperatūras vai pat vispār tās nebūs, viņiem būs fizisks nespēks un hronisko kaišu pasliktināšanās. Bīstami ir tas, ka vecumā infekcijas vieglāk nonāk bronhos un plaušās, izraisot, piemēram, plaušu karsoni. Šādas gripas komplikācijas var beigties pavisam bēdīgi. Gripas vīrusi bojā sīkos asinsvadus kapilārus, un tas negatīvi ietekmē arī senioru kognitīvās spējas.
Lai arī pēc parastās gripas vakcīnas cilvēkiem pēc 60 gadiem organismā neveidojas nepieciešamajā daudzumā antivielas (imunitāte izveidojas tikai 60% līmenī), toties, ja gadīsies saslimt ar gripu, tā noritēs bez komplikācijām. Tagad pasaulē cenšas izstrādāt speciālas vakcīnas senioriem, bet tikmēr viens no risinājumiem būtu vakcinēt senioru tuvu gripas sākšanās periodam, vienīgi ir grūti precīzi to noteikt.
Mans ieteikums būtu vakcinēt jūsu māmiņu (un arī citus gados vecākus cilvēkus) pret gripu un arī pret pneimokoku infekcijām.”