Kāpēc sāk aptaukoties aknas? 0
“Ārsts teica, ka man ir nedaudz aptaukojušās aknas. Ko tas varētu nozīmēt? Vai no tā varu arī kaut kā atbrīvoties? Kas jādara?” jautā lasītājs Jēkabs no Preiļiem.
Procesu sakarības
Mūsu organismā aknas darbojas kā maza ķīmiskā rūpnīca – tās ražo gandrīz visus proteīnus un arī holesterīnu, krāj enerģiju un vitamīnus un izdala tos pēc vajadzības, strādā kā filtrs, izvadot nevēlamus galaproduktus no asinsrites (medikamentus, pārtikas produktus, alkoholu).
Aknas izceļas ar savu izturību un spēju labi atjaunoties, piemēram, ja cilvēks beidzot atbrīvojies no kāda kaitīga ieraduma, teiksim, alkohola lietošanas. Ja tas neizdodas, ar laiku rodas tā sauktā alkohola taukainā hepatoze, pēc tam iekaisums un ciroze.
Nealkohola taukaino aknu slimības sākumā tauki vienkārši izgulsnējas aknu šūnās, un nekādu sūdzību nav: aknas var nebūt pat palielinātas, nemoka slikta pašsajūta, nekas arī nesāp. Ultrasonogrāfijā aknas var būt nedaudz gaišākas, taču aknu analīzēs (ASAT un ALAT) izmaiņas neparādās.
Ar taukiem pārpildītas šūnas iet bojā, aknās var sākties iekaisuma reakcija (nealkohola steatohepatīts), veidoties saistaudi (fibroze) un piemeklēt citas nepatīkamas izmaiņas. Būs arī izmaiņas aknu analīzēs, paaugstināts C reaktīvais olbaltums (iekaisuma laboratoriskais rādītājs). Ja, saliecoties vai ilgāk sēžot, ir tāda kā pilnuma sajūta labajā paribē, kļūst grūti – tas nozīmē, ka aknas jau ir tik lielas, ka izvirzās ārpus ribu loka.
Diagnozi apstiprina aknu biopsija, kas diemžēl ir invazīva procedūra, – vietējā anestēzijā paņem sīku aknu audu gabaliņu un mikroskopā izpēta raksturīgās izmaiņas (vai nav jau izveidojušies saistaudi, sācies ceļš uz aknu cirozi).
Dzīvesveida problēma
Tātad slimības attīstībā galvenokārt vainojams cilvēka dzīvesveids, īpaši alkohola lietošana, augstas kalorāžas diēta, piesātinātie tauki, rafinētie ogļhidrāti, saldināti dzērieni, par daudz fruktozes, skaidro gastroenteroloģe Ilze Kikuste. Ja enerģiju neiztērē fiziskā darbā, tā tauku veidā nogulsnējas aknās. Protams, nozīmīgs iemesls ir mazkustīgs dzīvesveids.
Ģenētiskie faktori arī spēlē lomu: 7–10% nealkohola taukaino aknu pacientu ir slaida auguma, viņiem vispār nemaz var nebūt ķermeņa aptaukošanās. Bet notiek lipīdu uzkrāšanās aknās, un tas veicina saslimšanas attīstību.
Profilakse un atveseļošana
• Vislabākā metode, kā atveseļot taukainās aknas, ir svara samazināšana un aeroba fiziskā slodze. Dzīvesveida pārmaiņas ir obligātas visiem, kurus ģimenes ārsts ir brīdinājis par aknu aptaukošanos.
Piemēram, ieteicams 500–1000 kaloriju deficīts dienā, un tas rada līdz viena kilograma zudumam nedēļā. Badošanās un strauja svara zaudēšana nav pieļaujama, jo bieži vien tas veicina līdzīgas izmaiņas aknās kā metabolais sindroms – to taukainību!
• Ieteicams ēst veselīgu, kvalitatīvu pārtiku: dārzeņus, šķiedrvielām bagātus produktus, ierobežot viegli asimilējamo ogļhidrātu produktus (saldumi, baltmaize, augļi, sulas, limonādes), gaļu, dzīvnieku izcelsmes taukus, jo tie sliktāk sagremojas. Vienkāršs kritērijs: ja taukviela sacietē, tā ir mazāk veselīga.
• Pacientiem ar aknu bojājumiem kafija nav jāierobežo.
• Galvenais, lai fiziskās aktivitātes līdzsvaro uzņemtās kalorijas, lai ar kustībām var sadedzināt tauku uzkrājumus.
• Ļoti svarīgi arī nelietot alkoholu.
Vislabāk kopā ar savu ģimenes ārstu izrunāt gan sava dzīvesveida ieradumus, gan noskaidrot, kādi vēl iemesli var būt tam, ka aknas ir sākušas aptaukoties, un kādus ieteikumus ārsts piedāvā aknu atveseļošanā konkrētajam pacientam.