Policists ar zizli.
Policists ar zizli.
Foto: LETA

Kāpēc policista zizlis ir melnbaltos toņos? 0

Kaut arī mūsdienās zizli lieto arī Latvijā, vispirms jāpiebilst, ka tas ir visīstākais krievu izgudrojums. Šis metaforiskais instruments laika gaitā vairākkārt pārveidots. Sākotnēji satiksmes regulētāju zizlis bija baltā krāsā, un faktiski tā bija vienu metru gara nūja, vēsta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Reklāma
Reklāma
Iespēja sākt jaunu dzīvi: 7 valstis, kuras maksā milzu naudu, lai tikai kāds pārceltos dzīvot uz tām. Starp tām Itālija, Spānija…
Lielāko daļu ikdienā nemaz neēdam! 7 “superprodukti”, kas uzlabos figūru un paildzinās dzīvi
Kokteilis
“Man tas bijis lauzts piecas reizes!” Lelde Ceriņa pirmo reizi atbild uz spekulācijām par viņas vizuālajām pārvērtībām
Lasīt citas ziņas

Pagājušā gadsimta 20. gadu pašā sākumā padomju valsts balto krāsu nomainīja ar sarkano, un instruments saruka līdz 49 centimetriem. Taču ikdienas prakse pierādīja, ka sarkanā krāsa pazūd ielu raibumā, tāpēc regulētāja “rundziņu” lāgā neievēro.

Savukārt laikā no 1930. līdz 1939. gadam padomju miliči zižļus vispār neizmantoja. Katrā ziņā tajā laikā satiksme bija salīdzinoši niecīga, tāpēc šāda atribūta neesamība īpaši nesarežģīja regulētāja darbu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad 1939.gadā atkal pieņēma lēmumu atjaunot zižļu lietošanu, tam izvēlējās melni balto krāsu gammu. Un tas nebija gluži nejauši. Bija jau zinātniski pierādīts, ka cilvēka acs uz melnbaltiem priekšmetiem reaģē asāk nekā uz krāsainiem. Turklāt tumsā cilvēka acij visas krāsas šķiet pelēcīgi tonētas, savukārt melnais tā arī paliek melns un baltais – balts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.