Foto-LETA

Kāpēc plīts nevelk? 0

“Kāpēc plīts nevelk, sit atpakaļ dūmus?
” Daina T.

Reklāma
Reklāma

 

“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
“Neizslēdzu, ka tiks ierosināta lieta par novešanu līdz pašnāvībai.” Anna Sedokova tikusi intervēta saistībā ar Jāņa Timmas aiziešanu mūžībā 25
Lasīt citas ziņas

Apkures ierīču vilkmes princips ir vienkāršs. Kurināmais sadegot uzkarsē gāzes, kas izplešas un pa skursteni ceļas augšup. Kurtuvē rodas gaisa retinājums un ieplūst svaigais gaiss. Vienstāvu mājai vēlamais pavarda skursteņa augstums ir ap 5 m, divstāvu mājai tas sasniedz 8 m. Ja skurstenis ir mājas vidū, tam jāpaceļas vismaz pusmetru virs čukura. Dūmvadiem jābūt taisniem, gludi nošuvotiem, pārejām no pavarda uz skursteni – slaidām, noapaļotām. Skurstenim nav vēlams pieslēgt arī pārāk daudz apkures ierīču vai ierīkot pārāk garas dūmejas, vēlamais to garums nedrīkstētu pārsniegt 6 – 9 metrus. Ja tās ir garākas, pieaug dūmu pretestība un vilkme samazinās. Ja skurstenis ir tīrs, visas konstrukcijas blīvas( arī plītij!), bez spraugām, sistēmā nevar iekļūt neviena lieka gaisa plūsma, kas samazinātu vilkmi.

Visvieglāk skursteņa vilkmi pārbaudīt ar degošu sveci. Ja liesma ir 45 grādu leņķī, vilkme ir par vāju. Ja liesmiņa ir līmeniska un īsa, vilkme ir pietiekoša. Ja liesmiņa nodziest, vilkme par lielu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažreiz mājās, ieliekot jaunos pakešu logus, krietni samazinās svaigā gaisa padeve un apkures ierīces sāk dūmot. Telpā jāizveido ventilācija vai vismaz jāattaisa logs mikrovēdināšanas režīmā. Dažreiz īslaicīgi pie vainas ir vēja virpuļi, kas veidojas ap mājas jumtu. Var mēģināt attaisīt logu tajā pusē, no kurienes pūš vējš, un cerēt, ka vilkme uzlabosies. Riskants arī pārāk mitrs kurināmais, kas nespēj skursteni pietiekami uzsildīt.

– Ja plīts nav kādu laiku kurināta, skurstenis ir auksts un mikls. To vieglāk palaist iesildot, proti, skurstenī aizdedzinot skaliņus. Tāpat iekurināšanas laikā ar platāku finiera plāksni var vēdināt gaisu plīts mutē, – senas tautas gudrības atgādina Latvijas Amatniecības kameras krāšņu podnieku meistars – eksperts Andrejs Bogdanovs. Tomēr visdrošāk ir atrast kādu zinošu speciālistu (var meklēt LAK krāšņu podnieku vai skursteņslaucītāju sarakstos) un situāciju personīgi izrādīt.

 

Svarīgi

Ja nevelk:

• nodrošiniet kurtuvei svaiga gaisa pieplūdi,

• neizmantojiet slapju malku,

• iesildiet skursteni (pēc ilgāka pārtraukuma),

• iztīriet skursteni,

• pagariniet skursteni,

• izsauciet speciālistu!

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.