Kāpēc pirmdien dronus virs lidostas radari “nepamanīja”? Tobrīd lidojumā uz Helsinkiem atradies arī mūsu valsts prezidents… 1
Šonedēļ jau ziņojām, ka lidmašīnu nosēšanās trajektorijā konstatēta drona dēļ pirmdienas vakarā uz citām lidostām pārvirzītas trīs lidmašīnas, kurām bija ieplānots piezemēties Rīgas lidostā. Tomēr par šo notikumu rodas daudz jautājumu. Viens no tādiem – kāpēc lidostas radari šos dronus nepiefiksēja?
Svētdienas vakarā šo jautājumu šķetinājis TV3 raidījums “Nekā personīga”, ilustrējot pirmdienas notikumus soli pa solim un noskaidrojot iesaistīto viedokļus. Ieskatāmies raidījumā paustajās atziņās!
Pēc dažām nedēļām apritēs 3 gadi kopš Latvijas kaimiņvalsts Krievija uzbrūk Ukrainai. Šī nedēļa pierādīja, ka lidosta Rīga nav parūpējusies, lai tās teritorijā nebūtu iespējams stundām lidināties nezināmas izcelsmes droniem, kam atslēgtas standarta saziņas spējas, kas ir veikalā nopērkamiem lidaparātiem.
KAS NOTIKA?
Ir pirmdienas, 13.janvāra pēcpusdiena. Laukā satumst. Aptuveni pus sešos vakarā viens no lidostas Rīga valdes locekļiem Artūrs Saveļjevs pēkšņi caur sava biroja logiem pamana kaut ko, kas visticamāk ir lidojošs drons. Seko valdes locekļa zvans lidostas drošības dienestam. Noskaidrojas, ka virs lidlauka lidojošais nav dienesta drons, ko tas pagājušogad iegādājies un tam tur nevajadzētu atrasties. Savukārt Lidostas teritorijā esošais radars šo dronu “neredz”.
LAILA ODIŅA, Rīgas lidostas valdes priekšsēdētāja apstiprina: “Tas bija mūsu darbinieks. Jā, kas ieraudzīja šo dronu.”
Savukārt MĀRIS VITKOVSKIS, Valsts policijas Tehniskā atbalsta vadības nodaļas priekšnieks raidījumā saka: “Pirmā informācija valsts policijai ienāca pussešos vakarā. Ka lidostas drošības departamenta darbinieki ir vizuāli fiksējuši dronu, mēģināja izsekot un ar tādu jautājumu – vai mums nav tehnisko iespēju palīdzēt identificēt, jo viņu iekārtu tas nebija izdevies.”
Tiek iedarbināts algoritms, ko lieto, ja radies drošības apdraudējums – uz pusstundu Latvijas gaisa satiksme aptur lidmašīnu pacelšanos un nosēšanos. Valsts policija un Valsts drošības dienests izbrauc uz notikuma vietu.
MĀRIS GORODCOVS, Civilās aviācijas aģentūras direktors skaidro: “Mēs saņēmām ļoti ātri šo te informāciju. Tālāk, protams, dalījāmies ar visām iesaistītajām pusēm. Tā kā tā nav pirmā reize, tad arī ar dažiem partnerdienestiem. Iestādēm, kas var palīdzēt šāda veida gadījumos. Un mēs bijām sākotnējais informācijas avots virknei no viņiem. Kam tā nevajadzētu būt. Jā. Šāda informācija ir jāsaņem visiem vienlaicīgi un tieši.”
Ieklausoties Valsts policijas pārstāvja Māra Vitkovska paustajā, raidījums “Nekā personīga” secina, ka izklausās, ka šai operācijai nebija konkrēta vadītāja. Ka dienesti savā starpā zināja, kas kurā brīdī vieņiem būtu jādara, bet nebija tā jumta.
M.Vitkovskis apstiprina: “Pricipā arī tā to var pateikt, jā.”
Kad 20:00 vakarā ap lidlauku atkal parādās droni (šoreiz jau vismaz 3) lidostā jau ieradusies valsts policija un Valsts drošības dienests.
MĀRIS VITKOVSKIS: “FPV droni tie viennozīmīgi nebija. Tie bija 4 rotoru droni – respektīvi kvadrakopteri. Apgalvot vai tas ir garāžā skrūvēts vai veikalā pirkts – es nevarēšu. Bet pēc manevriem un tas, ko mēs redzējām, liecināja, ka tie visticamāk ir komerciālie droni, bet tur ir vairākas iespējas, kā viņus padarīt neredzamus.”
Kā saka notikušā aculiecinieki – nezināmās izcelsmes dronu skaitu var tikai apjaust. Tiem ik pa laikam ieslēgti un atslēgti signālapgaismojumi. Droni parādījušies te vienā, te citā lidlauka vietā. Ja līdzās tiem lidojuši kādi bez apgaismojuma, to esamību gaisā neviens nav redzējis. Vēlāk caurskatīta arī Latvijas gaisa satiksmes radaru informācija, kas arī šos uzbrucējus ekrānos neredzēja. Viens drons visticamāk pārlidojis arī angāru, kur glabājas Kanādas bruņoto spēku izvietotie armijas helikopteri.
Ņemot vērā, ka ap plkst.22.00 ir visintensīvākā satiksme un stundas laikā ielido ap 20 lidmašīnu, ziņas par notiekošo lidostā pēc plkst.20.00 nodotas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Militāristiem zvana gan Valsts drošības dienests, gan lidosta, gan arī Civilās aviācijas aģentūra, lūdzot atgādāt iekārtu, kas varētu ļaut nezināmos dronus pārtvert un nosēdināt.
EGĪLS LEŠČINSKIS, NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks brigādes ģenerālis: “No valsts drošības iestādēm aptuveni plkst.20:30 tiek saņemts zvans. Informācija tika padota uz apvienotā štāba komandpunktu. Un tika tika dota komanda dežurvienībām izbraukt uz Rīgas lidostu. Un stundas laikā 21:30 jau darbojās Lidostas teritorijā.”
TV3 žurnālistii jautā: “Ļaujiet precizēt. Tā iekārta bija aktīvā darbībā – apsargājot kādu objektu. Tad tā apsardzības objekta tika noņemta nost un vesta uz lidostu?”
Uz to E.Leščinskis atbild apstiprinoši: “Šīs iekārtas mums ir militārajos objektos, lai mēs nodrošinātu militāro objektu apsardzi. Jo mums arī ir šādi incidenti, kad tiek pārkāptas aizlieguma zonas un strādājam pie tā, lai šos pārkāpoumus novērstu.”
MĀRIS GORODCOVS, Civilās aviācijas aģentūras direktors: “Mums šāda aprīkojuma nebija uz vietas.”
Raidījums vaicā: “Jūsuprāt būtu pareizi, ka lidostā glabātos iekārta, ar ko būtu radaros neredzams drons zemē?”
M.Gorodcovs: “Neapšaubāmi.”
LAILA ODIŅA, Rīgas lidostas valdes priekšsēdētāja: “Prezidents veica lidojumu uz Helsinkiem uz konferenci un attiecīgi viņš bija lidmašīnā un viņam lidojums aizkavējās tāpat kā daudzi citi, kas bija uz zemes un gaidīja atļauju pacelties.”
Ap desmitiem vakarā trešo reizi lidostas teritorijā novērots vismaz viens drons. Tas veic vairākus pārlidojumus un atkal pazūd. TIkmēr militāristi gatavo iekārtu, ar ko būtu iespējams pārņemt dronu vadību un tos neitralizēt. Bet tā vairs nebija nepieciešama, jo ceturto reizi droni vairs neatgriezās.
KĀ TAS VARĒJA NOTIKT?
MĀRIS GORODCOVS, Civilās aviācijas aģentūras direktors: “Tās sistēmas, kas šobrīd uzstādītas no aģentūras puses, nav domātas, lai cīnītos ar kādiem ļaunprātīgiem sabotāžas aktiem. Tam tās gluži vienkārši nav paredzētas. Šobrīd Valsts policija ir izvietojusi savu, kas ir ar labāku veiktspēju kā ir mūsējā.”
LAILA ODIŅA, Rīgas lidostas valdes priekšsēdētāja, atbild uz jautājumu, ka Ukrainā karš notiek jau 3 gadus. Kāda ir Lidostas atbildība, ka mēs joprojām teorētiski runājam par šādām lietām?
MĀRIS VITKOVSKIS, Valsts policijas Tehniskā atbalsta vadības nodaļas priekšnieks: “Par lidostu vispār nevēlos komentēt, jo tas nav mūsu lauciņš. Mēs protams, kā valsts policija ļoti labprāt gribētu, lai lidosta izpilda savu mājasdarbu un mēs labprāt izmantotu savām vajadzībām šīs visas uztveršanas iekārtas. lai mums arī atvieglotu dzīvi. Par lidostu negribu komentēt. Tik, cik es zinu, tik zinu. Protams, ka tas mājas parbs ir jāizdara.”
EGĪLS LEŠČINSKIS, NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks brigādes ģenerālis: “Ir jāsaprot, ka absolūtu iekārtu pilnīgai pretdarbības nodrošināšanai pret lidojošiem objektiem nav pasaulē.”
MĀRIS VITKOVSKIS, Valsts policijas Tehniskā atbalsta vadības nodaļas priekšnieks: “Ar standarta gadījumiem mums problēmu nav. Mēs varam ar to cīnīties. Ar šādiem gadījumiem bez tehnikas mēs esam bezspēcīgi. Mums ir personāls, Kurš ir apmācīts un sagatavots. Zinošs. Es pat nekaunēšos teikt – profesionāls. Vienīgais, kas viņiem trūkst ir tehniskais nodrošinājums.”
KAS JĀDARA?
Kā saka dronu speciālisti, kas darbojušies arī kopā ar ukraiņu karavīriem, lidostā pieredzētais ir loģiskas sekas iestāžu neizdarībai. Ja dronu radars nopirkts pirms vairākiem gadiem un kopš tā laika nav veikti nekādi tehniskie uzlabojumi, skaidrs, ka šāda iekārta redzēs to, kam tā ir paredzēta. Un neredzēs visus tos dronus, kas radīti, lai speciāli šādas iekārtas apietu.
MĀRIS BRUŽA, bezpilota lidaparātu eksperts: “Modernie detektori, kas ir nopietnas sistēmas, tiem būtībā jau datu bāzē ir aptuveni 300 dronu paraugi. Pat tad, ja drons ir anonimizēts, fiziski mēs to dronu radarā redzam. Mēs nevaram noteikt vietu, kur atrodas pilots, bet fiziski dronu pamanīt un momentā uzsākt pretdarbību. tādai infrastruktūrai kā Rīgas lidosta – tur bija šādai sistēmai jābūt.”
Ukrainas karš parāda arī jaunākās tendences, ka tiek izmantoti droni ar optiskās šķiedras kabeļiem, kas ir pat 10 kilometrus gari. Un šādi aprīkoti lidaparāti praktiski ir neredzami. Tāpēc jārēķinās – ja ir vēlme Lidostas drošību nosargāt – tas maksā dārgi un naudu pretdronu iekārtām var nākties tērēt daudz un bieži. Savukārt policijai jādod pilnas tiesības dronus notriekt. Šobrīd Saeima sāk domat vai dronus ļaut sašaut. Bet ar elektronisko karadarbību lidaparātus ietekmēt policija joprojām nevarēs.
VIESTURS SILENIEKS, Biedrības “Drone Force – Europe” valdes loceklis: “Tikai tagad sākas publiska diskusija, ka policijai jāļauj ietekmēt dronus. Juridiski šāds pienākums jau uzlikts sen, bet viņi nedrīkst kinētiski vai ar elektroniski magnētisko lauku to ietekmēt, kas arī ir stulbums. Elektroniskā karadarbība joprojām nav diskusija. Šāda tehniskā spēja ir NBS gan VDD. Bet policijai, kas par to ir atbildīga, tādu spēju nav.”
Pēdas par neredzamajiem droniem, kas pirmdien terorizēja lidostu, nevienā no radariem nav palikušas. Tāpēc policija šobrīd ir ļoti skeptiska, vai izdotsies atrast to pilotus.
MĀRIS VITKOVSKIS, Valsts policijas Tehniskā atbalsta vadības nodaļas priekšnieks: “Strādāsim, skatīsimies. Varbūt sanāks kaut kur aizķerties. Ja godīgi pateikt – es nelieku lielas cerības, ja identificēsim šādu gadījumu. Ja kaut kas atkārtosies – viss atkarīgs no tehnikas.”
Nākamnedēļ noslēgšoties Lidostas jau pagājušajā gadā sāktais iepirkums par savu dronu radaru iegādi.
Un rīt notiks sanāksme, kurā tiksies lidostas, Latvijas gaisa satiksmes, Civilās aviācijas aģentūras vadība, lai izrunātu, kādi secinājumi pēc šo pirmdien pieredzētajā incidentā būtu jāizdara. Pēc tam trešdien plānots arī plašāks izvērtējums ar citu iestāžu atbildīgajiem. Izmeklēšanu turpina veikt arī policija. Bet kā jau dzirdējām – liela varbūtība, ka dronu pilotus izskaitļot nebūs iespējams.
NBS mums apliecina, ka katru nedēļu virs viņu objektiem manāmi droni. Un ne vienmēr to pilotus izdodas noķert.