Foto: Shutterstock

Kāpēc pieskatīt dzimumzīmju topogrāfiju 0

Gandrīz visiem cilvēkiem ir dzimumzīmes, kāds tumšs plankumiņš uz miesas, un nereti to ir visai daudz. Netrūkst ļaužu, kuri pat lepojas ar savām dzimumzīmēm, it īpaši, ja brūnumiņš ir zīmīgā vietā uz sejas vai ķermeņa. Taču ir vērts arī citādi dzimumzīmes paturēt acīs un laikus pamanīt, ja tajās rodas kādas pārmaiņas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas
Un noteikti regulāri doties pie ārsta, lai pārbaudītu dzimumzīmes.

Visi priecājas par pirmajiem karstajiem saules stariem, siltums mūs lutina. Taču vajag ne tikai priecāties, bet arī pasargāt sevi, izmantot saules aizsargkrēmu un izvairīties no cepināšanās saulē pašā dienas vidū.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jau vairākus gadus ādas vēzis ierindojas pirmajā vietā starp visiem onkoloģijas saslimšanas veidiem. Tieši tāpēc dzimumzīmju pārbaude ir tik svarīga,” uzsver dermatoloģe Alīna Štukerte. Lai gan dažādi ādas veidojumi ir izplatīta parādība un visai bieži tie ir nekaitīgi, tomēr mēdz pārveidoties arī par kaut ko nopietnāku, tostarp ādas vēzi.

Pārmaiņu laikā vairāk

Ir normāli, ka dzīves laikā parādās arvien jaunas dzimumzīmes. Iespējams, tā ir pārmantota īpatnība, kāds no vecākiem vai vecvecākiem bijis kā nosēts ar šiem saules plankumiņiem.

Tas atkarīgs arī no ādas tipa – vairāk dzimumzīmju ir pirmā un otrā ādas tipa īpašniekam. Ādas tipu nosaka pēc izskata un matu krāsas, piemēram, pirmajam tipam ir gaiša āda, var būt daudz vasarraibumu, blondi vai rudi mati, zilas vai zaļas acis. Šādi cilvēki ir jutīgāki pret sauli, viņiem ir lielāka nosliece gūt saules apdegumus.

Foto – Shutterstock

Tas savukārt nozīmē, ka veidojumi uz ādas jāapskata īpaši regulāri.

Der zināt, ka pubertātes laikā var parādīties vairāk dzimumzīmju, jo organismā notiek hormonālas pārmaiņas.

Tāpat var gadīties grūtniecības un menopauzes laikā. Arī vairogdziedzera slimības var rosināt jaunu ādas veidojumu rašanos. Un, protams, tās ietekmē saule. Īpaši nelāgi, ja cilvēks apdeg saules staros.

Nereti pie dermatologa atskrien jaunie vecāki, jo mazulim uz ādas parādās veidojums, piemēram, brūns pigmenta plankums. Ir labi, ja to atnāk pārbaudīt, jo jaunveidojumus vajag regulāri apskatīt un novērot dinamikā. Dažreiz šis veidojums pēc laika izzūd, uzsūcas, līdz ar to uztraukumam zūd pamats.

Vienreiz gadā noteikti

Pārbaudīt dzimumzīmes vajag vismaz vienreiz gadā, vislabāk pēc vasaras. Tad visbiežāk parādās jauni veidojumi uz ādas, jo piedzīvota intensīva saules iedarbība. Tā notiek arī pēc ceļojuma uz ārzemēm, siltajām zemēm, kur kāds laiks pavadīts ļoti spilgtā saulē.

Vasarā saules staru ietekmē nereti rodas plakani veidojumi uz ādas, tie nav bīstami, tomēr vajadzētu pārbaudīt.

Biežāk dermatologs jāapmeklē, ja dzimtā kādam bijis ādas vēzis. Tādā gadījumā ārsta kontrole nepieciešama vismaz reizi pusgadā.

Ja dermatologam kāds veidojums šķiet aizdomīgs, speciālists var lūgt pacientu ierasties vēlreiz, piemēram, pēc trim mēnešiem. Ārsts var ieteikt veidojumu noņemt ķirurģiski, lai to histoloģiski pārbaudītu un izslēgtu onkoloģijas iespējamību.

Ārsts zina labāk

“Daudziem šķiet, ka pats uzreiz pamanīs, ja dzimumzīmē būs radies kaut kas ļaundabīgs. Tomēr tā nav. Jānāk pie dermatologa, kurš veidojumu apskata ar dermatoskopu. Tas ļauj saredzēt jebkuras sīkākās pārmaiņas,” stāsta Alīna Štukerte.

Reklāma
Reklāma

Dermatoskops ir neliela ierīce, kas atgādina lupu, – šis svarīgais ādas izmeklējuma rīks apvieno spēcīgu apgaismojumu un daudzkārtēju palielinājumu. Dermatologa rīcībā mēdz būt arī digitālais dermatoskops, kas ir savienots ar datora programmatūru. Tas ļauj ārstam ilgtermiņā saglabāt izmeklējumu rezultātus, sekot līdzi iespējamām pārmaiņām. Izmeklējuma attēls uzreiz parādās monitorā, to var apskatīt arī pats pacients.

Foto – Shutterstock

“Dzimumzīme ir pigmenta šūnu jeb melanocītu sakopojums, kas pildīts ar speciālu pigmentu melanīnu. Tieši melanīns aizsargā mūsu ādu no UV starojuma, radot brūno iedegumu. Savukārt dzimumzīmes krāsa atkarīga no tā, kurā ādas slānī atrodas šis pigments. Ja tuvāk virspusei, dzimumzīme ir tumšāka. Ja dziļāk, tā ir gaišāka, var būt pat zilganā nokrāsā. Tomēr ne vienmēr krāsa nozīmē kaut ko sliktu. Dermatologs visu skatās kopumā, ņem vērā visas pazīmes,” skaidro ārste.

Tomēr atsevišķas nianses vajadzētu pamanīt katram pašam un steigšus doties uz konsultāciju pie dermatologa.

Atšķirt, tomēr pārbaudīt

Ir cilvēki, kuriem vairākums veidojumu ir līdzīgi. Tie it kā izskatās aizdomīgi, tomēr pavisam cita lieta, ja cilvēkam tādas dzimumzīmes ir tipiskas. Protams, arī tās jāpārbauda, turklāt jāvēro, vai laika gaitā tajās notiek pārmaiņas.

Jāpiebilst, ka dzīves laikā uz ādas rodas dažādi veidojumi, ne tikai dzimumzīmes.

Dažreiz cilvēks šausminās par kādu nelāgu niezošu plankumu, sak, laikam jau man ir vēzis… To noteiks ārsts, bet visdrīzāk tā ir dermatofibroma, labdabīgs zem-ādas saistaudu veidojums, ko nereti jauc ar dzimumzīmi.

Dermatofibroma ir blīva, tās pigments var būt brūns vai sarkanīgs. Varbūt pirms tam šajā vietā bija ieaudzis matiņš vai tika sakasīts kāds kodums, un tas it kā iekapsulējās. Nereti uztraucas arī par seborejisko keratozi jeb kārpu, kas ir piepacelts ādas izaugums ar raupju virsmu. Tā nereti var niezēt, jo kārpas struktūra ir sausa.

Kārpa ir labdabīgs veidojums, tomēr – uzmanību! – melanoma vai cits ādas vēzis var tai līdzināties. Jebkuru aizdomu gadījumā labāk doties pie dermatologa.

Precīzu diagnozi var noteikt ārsts dermatologs. Tieši tāpēc nepieciešams regulāri pārbaudīt dzimumzīmes.

Kam jāpievērš uzmanība

• Ja plankums uz ādas maina krāsu, lielumu un formu.

• Ja veidojums parādās pēkšņi vai strauji aug lielāks, piemēram, dzimumzīmes diametrs pāris mēnešu laikā pieaug par vairākiem milimetriem.

• Jāskatās, vai dzimumzīme nav asimetriska, piemēram, viena tās mala ir izteikta, bet otra nav skaidri saskatāma. Simetriskai jābūt arī veidojuma augšējai un apakšējai daļai.

• Vēl viena brīdinoša pazīme – veidojumam ir neskaidras robežas. “Dzimumzīme nevar būt kā ģeogrāfijas karte, tās robežām jābūt līdzenām.”

• Labdabīgs veidojums parasti ir vienā vai divās krāsās. Jākļūst vērīgam, ja parādās vairāki krāsu toņi – brūns, tumši brūns, melns, sarkanīgs vai zilgans, arī bālgans.

• Nav labi, ja ādas veidojums vairs nav gluds, bet sāk mitroties, sulot vai asiņot. Tāpat tas nedrīkst zvīņoties, būt raupjš – nereti to vispirms sajūt un tikai tad ierauga.

• Jāpievērš uzmanība arī veidojuma lielumam, tam nevajadzētu būt prāvākam par sešiem milimetriem. Tā ne vienmēr, tomēr visai bieži ir slikta pazīme. Lai saprastu šo lielumu, dzimumzīmi var nosegt ar zīmuļa galu.

• Ja dzimumzīme niez un sāp. Ne vienmēr tā ir slikta pazīme, tomēr veidojumu vajadzētu parādīt speciālistam.

• Dzimumzīme bieži mēdz atrasties vietā, kur tā visu laiku tiek berzēta, piemēram, ar krūštura lencīti vai krekla apkakli. Jābūt vērīgam, ja tā sāk niezēt, asiņot, kļūst it kā jēla.

• Ja dzimumzīmē aug matiņš, to nedrīkst izraut, jo šādi var traumēt veidojuma struktūru. Matiņu uzmanīgi nogriež ar šķērēm, bet tas, protams, atkal ataugs.

Pasargā sevi!

• Mazini nozīmīgāko riska faktoru – ultravioletā starojuma iedarbību. Visspēcīgākais starojums ir no vienpadsmitiem rītā līdz četriem pēcpusdienā. Tāpēc ievēro zelta standartu – sauļojies tikai pirms šā laika un pēc tam!

• Lieto saules aizsarglīdzekli ar pietiekami spēcīgu SPF jeb saules aizsardzības faktoru. Ja dabas dotā āda ir tumšāka, iespējams, pietiek ar 30 SPF. Ja āda ir bāla, gaiša, labāk izmantot aizsargkrēmu ar 50 SPF.

• Aizsarglīdzekli uzklāj uz ādas pusstundu pirms iziešanas saulē un to atkārto ik pēc divām stundām.

• Nereti cilvēkiem nepatīk aizsargkrēma biezā struktūra, taču tie mēdz būt arī citādi, piemēram, bērniem domātie. Var izmēģināt fluīdkrēmu vai izsmidzināmu spreju ķermenim, to var uzpūst arī uz sejas virs kosmētikas kārtas.

Mūsu eksperte Alīna Štukerte, dermatoloģe veneroloģe MFD Veselības centrā un Veselības centru apvienībā

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.