Kāpēc pieņemts sievietes palaist priekšā? 4
Uz šo jautājumu viennozīmīgas atbildes nav. Katrā ziņā arī šīs savdabīgās etiķetes saknes meklējamas tālā pagātnē, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.
Senos laikos, kad cilvēki vēl dzīvoja alās, ne gluži visi spēja dzīvot vienuviet. Tāpēc allaž nācās apgūt jaunas “dzīves vietas”. Savukārt piemērotās alās parasti jau kāds mita, galvenokārt plēsīgie dzīvnieki. Lūk, un tad uz šo alu ierodas viņš un viņa. Viņš izdomā pietiekami attaisnojošu iemeslu, pats paliek ārpusē, bet iekšā alā sūta viņu. Un tad jau atliek tikai divi varianti – šņiku–šņaku vai–vai–vai, un, raugi, jāņem kāda cita sieviete, un par šīs alas nepiemērotību tātad viss ir skaidrs, vai arī pēc mirkļa viņa no ala dzīlēm nepacietīgi saka – nu, ko tu kavējies, ak, nāc taču…
Un vēl ir dažas šādas versijas:
– Tradīcija visur priekšā palaist sievieti nāk no savulaik valdījušā matriarhāta;
– Viduslaikos ballēs pirmās, ar kurām iepazīstināja, bija sievietes, precīzāk – meitas, jo bija nolūks tās izdot pie vīra. Tāpēc, lai iztaustītu “konkurentus”, kungi meitas allaž laida sev pa priekšu;
– Varbūt arī tāpēc, ka tādās kleitās, kādas sievietes valkāja viduslaikos, viņas pašas ne tikai nevarēja atvērt durvis, bet vispār izdarīt kaut ko sakarīgu…