Foto: Pixabay.com

Kāpēc “piedod” vietā labāk izvēlēties frāzes ar “Paldies…”? 1

Mēs pārāk bieži atvainojamies bez iemesla, bet vajadzīgajā brīdī nevaram atrast vārdus, lai pa īstam lūgtu piedošanu. Kā rīkoties, lai sarunu biedrs mūs saprastu un piedotu?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Vārdus “piedod” un “atvaino” mēs dzirdam un sakām katru dienu dažādu iemeslu dēļ. Tas lielā mērā devalvē mūsu atvainošanos. Taču dažreiz lakoniskajā “piedod” ieliekam dvēseli, bezmiega naktis, patiesu nožēlu un vēlmi nogludināt savu vainu. Māksliniece no Ņujorkas Yao Xiao uzzīmējusi komiksu sēriju, kurā uzskatāmi parāda, ka labāk ir atteikties no tukšām atvainošanās frāzēm, raksta Psychologies. Viņa iesaka aizstāt “atvaino” ar “paldies”. Pēc komiksa motīviem apkopojām sarakstu ar situācijām, kad tāda aizstāšana būtu piemērota.

“Piedod, ka es nokavēju!”

Visbiežāk lietoto frāžu parādē šī, bez šaubām, ieņem godājamo pirmo vietu. Cik reizes mēs, kavējot tikšanos ar draugu, rakstām īsziņu ar tekstu “Piedod!!!”, kas dekorēts ar duci izsaukuma zīmju? Satiekoties neļāvām viņam ne vārdiņa bilst, kamēr turpinājām visās intonācijās atvainoties? Par atbildi parasti saņēmām smagu nopūtu un nosodošu skatienu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Māksliniece ierosina aizstāt šo frāzi ar “Paldies par tavu pacietību!”

Tā mēs ne tikai ļaujam cilvēkam saprast, ka nožēlojam savu aizkavēšanos, bet arī pateicamies viņam par tik ilgu un pacietīgu gaidīšanu. Ticiet mums, ledus tūdaļ izkūst.

“Piedod, ka es runāju niekus”

Mums visiem laiku pa laikam gribas izrunāties no sirds un atvieglot dvēseli. Kad pamanām, ka jau stundu un četrdesmit minūtes nesakarīgos teikumos cenšamies paskaidrot labākajai draudzenei iemeslus, kāpēc izšķīrāmies ar mīļoto, tad prātā ienāk tikai viena frāze. Protams, piepildīta ar atvainošanos. Ko mēs gribam viņai pateikt? Ka mūsu pārdzīvojumi ir nieki, un mēs velti atņēmām viņas laiku?

Ja nu jūs teiktu “Paldies, ka uzklausīji” vai “Paldies, ka saproti mani”, tad viss iegūst pavisam citas nokrāsas.

Tā vietā, lai atvainotos par savām jūtām, labāk ir pateikties kādam, kurš tās saprot un atbalsta. Viņam tas būs daudz patīkamāk.

“Piedod, ka sagādāju tev vilšanos”

Tuvinieki ir gatavi mūs atbalstīt jebkuros centienos. Bet dažreiz gadās, ka daudzsološs projekts neizdodas, un mērķis izrādās nesasniedzams. Tomēr spēja atzīt sakāvi nenozīmē, ka mums par to jāatvainojas. Var teikt: “Paldies, ka visu šo laiku ticēji man.” Šajā frāzē, atšķirībā no iepriekšējās, nav vilšanās rūgtums, bet gan siltums un pateicība.

“Piedod, ka atņemu tavu laiku”

Daudzi no mums sāk telefona sarunu tieši ar šo frāzi, lai gan tas visdrīzāk ir visnederīgākais attaisnojums pasaulē. Diezgan spēcīga vārda tukša tērēšana. Uzrunātais vēl nezina sarunu tēmu, bet jau noskaņojas negatīvi.

Turklāt mēs paši viņam sakām, ka viņu traucējam, pat ja viņam tas ne prātā neienāktu.

“Paldies, ka veltīji man laiku!” – tāds variants ir daudz labāks. Sarunas noslēgumā pateikts, tas skaidri parāda, cik pateicīgi esam par uzklausīšanu.

“Piedod!”

“Beidz atvainoties par sīkumiem!” Tā jauns vīrietis uz ielas saka savai draudzenei. “Piedod!” viņš dzird par atbildi. Tādi dialogi notiek visu laiku. Degvielas uzpildes stacijās, veikalos, draugu kompānijās.

Atvainojamies par atvainošanos.

Ir pienācis laiks izkļūt no šī apburtā loka. Māksliniece mudina mūs teikt “paldies!” Nav ko atvainoties par savu eksistenci, labāk pateikties mūsu tuviniekiem par labo attieksmi pret mums.

Kad vajadzētu atvainoties

Ir situācijas, kad neiztikt bez patiesa “piedod”. Britu komiķe Viva Groskopa sastādījusi piecu gadījumu sarakstu, kuros tikai sirsnīga atvainošanās var glābt situāciju.

• Dažreiz jāatvainojas, lai justos labāk. Es kaut kā pilnīgi aizmirsu par tikšanos ar savu labāko draudzeni, par to atcerējos tikai nākamajā dienā. Draudzenei tas šķita smieklīgi, bet manā dvēselē skrāpējās kaķi. Pēc vienkārša un patiesa “piedod” man kā akmens no pleciem nokrita.

Reklāma
Reklāma

• Proti atzīt savu vainu. Ja tev nebija taisnība, ja kaut kā aizskāri vai aizvainoji draugu – labāk atvainojies. Var pajokot, var nomainīt tēmu – bet tas ir plāksteris nopietnai brūcei. Labāk izārstēt uzreiz ar atvainošanos.

• Karsta strīda gaitā zaudēji kontroli pār sevi un paaugstināji balsi uz mīļoto? Pat ja uzskati, ka viņam nav taisnība, atvainojies. Šis vienkāršais vārds nenozīmē, ka piekrīti viņa viedoklim, bet ka nožēlo savu neglīto rīcību un novērtē viņa mīlestību.

• Mēģini noturēties un neiesaukties: “Bet es taču tev teicu! Es zināju, ka būs slikti!” un tā vietā saki: “Piedod, man patiešām žēl, ka tev tagad ir slikti.” Aizvainojuma vietā sarunu partneris sajutīs atbalstu un būs tev pateicīgs.

• Tu aizņēmi pēdējo brīvo autostāvvietu. Paņēmi pēdējo bulciņu uz letes. Izlēji cita kafiju. Apšļakstīji no peļķes. Nē, tu neesi vainīga. Bet vismaz izliecies. Un atvainojies.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.