Svarīgi vēl vairāk nenodarīt pāri plaušām! Pulmonologs skaidro, kāpēc pēc kovida nevar dzert krūšu tējas 21
Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Pēc Covid-19 pārslimošanas var pasliktināties sirds un asinsvadu veselība, ciest nervi, taču komplikācijas var skart arī dziļos elpceļus. Tāpēc svarīgi vēl vairāk nenodarīt pāri plaušām.
Pēc pārslimota koronavīrusa izplatītākās komplikācijas ir ilgstošs klepus un elpas trūkums, tomēr atšķirībā no gripas komplikācijām, kuru laikā veidojas krēpas un ir bronhu spazmas, šim vīrusam raksturīgāki bojājumi dziļajos elpceļos – alveolās un parenhīmā, skaidro pulmonologs Viesturs Šiliņš.
Tie izpildāmi vismaz reizi dienā, bet vismaz piecas reizes dienā vajadzētu dziļi ievilkt gaisu un maksimāli strauji izelpot (izpilda 2–3 šādas ieelpas un izelpas, bet ne vairāk).
Nav piemērots Buteiko elpošanas vingrinājumu komplekss, jo tas saistīts ar ilgstošu elpas aizturēšanu, ko pēc Covid-19 atlabšanas nevajadzētu praktizēt, uzsver plaušu ārsts.
Atveseļošanās laikā arī nebūtu ieteicams lietot tā sauktās krūšu tējas: māllēpi, ceļteku, Islandes ķērpi un citas rūgtvielas saturošas tējas, jo tās veicina bronhu gļotu dziedzeru darbību.
Covid-19 gadījumā pie vīrusa pneimonijas vairāk novērojamas nevis bakteriālas komplikācijas, bet parenhīmas bojājumi, un gļotu dziedzeris šoreiz nav tik ļoti iesaistīts.
Ja pacients dzer rūgtās krūšu tējas, gļotu dziedzeris strādā pastiprināti – rodas gļotas, kas no organisma jāizvada.
Jebkurā gadījumā nepieciešams ilgāks laiks, lai pēc Covid-19 pārslimošanas pilnībā atlabtu. Jāsaprot arī, ka priekšlaicīga, pārlieka aktivitāte var novest pie komplikāciju pastiprināšanās.