Vai kritiskā domāšana, apzināšanās, kas ir ilūzija un kas – realitāte, dara dzīvi vienkāršāku vai sarežģītāku? 1

Tad jānodala, vai vienkāršums nozīmē pozitīvas emocijas, bet sarežģījumi – saskarsmi ar negatīvām emocijām un diskomfortu. Piemēram, ja miris radinieks, tad miris uz visiem laikiem, viņu satikt vairs nebūs iespējams, un tā ir sāpīga patiesība. Psihoterapijā māca nebēgt no negatīvām emocijām. Tas ir arī apzinātības prakšu pamatā – ļaut negatīvajai emocijai būt. To apzinoties, nesākšu darīt visādas muļķības, teiksim, nodzerties. Tādējādi, apgūstot kritisko domāšanu, varu savu dzīvi atvieglot.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Cits piemērs – apvainošanās. Cilvēki ļoti bieži apvainojas nepamatoti, jo kaut ko ir iedomājušies. Teiksim, esmu uz jums apvainojies, jo iedomājos, ka jums mani vajadzēja uzaicināt uz savu dzimšanas dienu, bet jūs neuzaicinājāt. Vai mani atlaida no darba, tagad man jāatriebjas darba devējam. Kritiski domājot, no šāda veida negatīvām emocijām var tikt vaļā. Parasti to ilustrēju ar stāstu par cilvēku, kurš iet pa neapgaismotu ielu un kuram šķiet, ka aiz koka kāds stāv ar sitienam paceltu nūju rokā. Loģiski, pirmā reakcija ir nobīties un mesties bēgt. Bet, ja pēc tam kāds parāda – ei, skaties, tur nav neviena uzbrucēja, tas ir tikai koka zars, kas izskatās pēc rokas –, cilvēks saprot, ka tā bija tikai prāta projekcija, un negatīvās emocijas izzūd. Liela daļa negatīvo emociju veidojas no līdzīgām nepareizām prāta projekcijām, piemēram, es iedomājos, ka kāds uz mani ir uzēdies, priekšnieks mani neciena, visi uz mani bolās, man kāds seko… Bet tās ir tikai fikcijas! Bieži vien citu rīcībai ir pilnīgi citādi iemesli, piemēram, jūs dzimšanas dienu nemaz nesvinējāt, līdz ar to mans aizvainojums ir pilnīgi neadekvāts.

Kritiskā domāšana palīdz ne vien novērtēt realitāti, bet arī gūt pozitīvas emocijas, piemēram, var labāk saprast, kā ar otru runāt, lai izveidotu romantiskas attiecības vai draudzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet var, protams, aiziet un uzzināt, ka attiecības vai draudzība neveidojas par grēkiem iepriekšējās dzīvēs – tāda karma! Un gaidīt, kad laime no gaisa iekritīs rokās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.