Kāpēc partneris krāpj un kad krāpšana var palīdzēt, atklāj ģimenes psihoterapeite Iveta Lielmane 0
Apkaunojums, pazemojums, dusmas, vilšanās, neizpratne – tās ir dažas no emocijām, ko jūt piekrāptais. Kur rodas vēlme krāpt un būt neuzticīgam attiecībās? Vai krāpšana ir iemesls attiecību pārtraukšanai, bet varbūt dažkārt spēj arī tās stiprināt? Rast atbildes palīdzēja ģimenes psihoterapeite Iveta Lielmane.
“Raugoties no psiholoģiskā un filozofiskā skatpunkta, melošana ir dabiska jau kopš bērnības. Meli būtībā ir patiesības izkropļošana, un krāpšana ir kaut kas līdzīgs. Cilvēks krāpj, ja nespēj pateikt patiesību, ja grūti saprasties ar sevi un otru personu,” analizē psihoterapeite Iveta Lielmane. “Ja grūti runāt ar partneri, nākas sameloties, iepauzēt, nepateikt vai izkropļot patiesību. Attiecībās var rasties nesaprašanās, garlaicība, pieradums, rutīna, intereses, iniciatīvas trūkums, seksuāls disbalanss. Tad atbrīvojas vieta, kur iespraukties kaut kam citam. Tas var būt papildu darbs, nodarbes ar draugiem, hobijs vai arī romāns.”
Nav laika attiecībām
“Mums nav daudz laika. Ikdienā jātiek no objekta A uz B, tad uz C un D. Rutīnas skrējiens vairāk attiecas uz pilsētā dzīvojošajiem – aiziet tramvajs, sākas darbs, tikšanās, jāizņem no dārziņa bērns, jādodas uz sporta klubu vai salonu. Viss notiek pēc pulksteņa, un šajā ierobežotajā laikā jāiekļauj arī attiecības,” stāsta psihoterapeite. “Reizēm tas, ko sauc par attiecībām, ir no rīta pateikt labrīt un jauku dienu. Vakarā bērnam pavaicā – kā gāja, nesagaidot atbildi, jo jau iepriekš zināms, ka gāja labi. Nedod dievs pateikt, ka kaut kas nav kārtībā, jo tas nozīmē – jāatliek darbi, jāapsēžas un jāieklausās otra teiktajā. Tam nav laika, un dažreiz vairs nemaz negribas uzklausīt. Uzdodot partnerim jautājumu, kādu brīdi gaidām atbildi, bet pēc laika kļūst apgrūtinoši, jo dalīšanās jūtās, pārdzīvojumos aizņem laiku, un tad nākas kaut ko iekavēt. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc attiecībās rodas problēmas.”
Tukšās ligzdas sindroms
Nereti pārim, kas ļoti ilgi dzīvojis kopā, iestājas tukšās ligzdas sindroms – bērni jau izauguši, kaut kāds dzīves posms noslēdzies, attiecības kļūst neinteresantas. Tad gribas ļauties kaut kam nebijušam, nepieredzētam, arī sānsolim. “Patlaban liela daļa pāru, kas nāk pie manis uz terapiju, ir 40–45 gadu vecumā. Nereti pie psihologa ierodas vienkārši tādēļ, lai saprastu, kas partnerus vieno un vai tas ir pietiekami, lai saglabātu partnerattiecības. Jāpiemīt drosmei, lai partnerim pateiktu – zini, tā, kā ir tagad, man vairs nepatīk, es vairs neesmu laimīgs vai laimīga. Tāpat drosme nepieciešama, lai par to stāstītu psihoterapeitam. Parasti iniciatīva nāk no sievietes,” pieredzi raksturo speciāliste.
“Psihologs palīdz uz attiecībām paskatīties it kā no attāluma, bet reizēm vīrietis sievietei pasaka: “Es tevi nodrošinu, par bērniem rūpējos, rēķinus maksāju, vēl iedodu papildu līdzekļus. Ja kaut kas nepatīk, vari doties kārtot savas galvas problēmas pie psihologa, bet es neiešu.””
Labāka meklējumi
“Krāpšanas motīvi ir dažādi – sievietei nereti mērķis ir meklēt kaut ko labāku vai atdarīt, atriebties. Varbūt vīrs nevelta viņai pietiekami daudz uzmanības, sieviete darījusi visu, lai partnerim pateiktu – es arī esmu šeit, gribu justies nozīmīga. Otrā puse to laiž gar ausīm vai arī tiešām nesaprot. Viņa dodas veikt manikīru, atjauno frizūru, nopērk jaunu skaistu kleitu, apakšveļu, bet vīrietim ne silts, ne auksts. Viņš ir pārņemts ar darbu, citām interesēm vai ir vienkārši piekusis. Uzmanību, ko cer saņemt no sava partnera, sieviete sāk meklēt kaut kur citur, jo vēlas gūt apliecinājumu, ka ir gana laba, sakarīga, feina. Viņa pagaršo, kā tas ir – dabūt kaut ko citu. Un tas pat var iegaršoties. Sieviete attiecībās meklē novērtējumu, iedvesmu, atsaucību, mīlestību, emocijas – kaut ko pamatīgāku,” ir pārliecināta Iveta Lielmane.
Laulība kā izdevība
Vīriešiem krāpšanas motīvs var būt vienkārši sekss. Tomēr tas ir mīts, ka stipro dzimumu emocijas neinteresē un visas vēlmes atrodamas zem jostasvietas. Viņiem tāpat rūp atbalsts, sapratne, novērtējums. Ja vīrietis attiecībās jūtas nenovērtēts, sieviete nemitīgi aizrāda par viņa nevarību, nepamatoti un bieži kritizē, negācijas apnīk. Viņš ļauj sev paskatīties citur, lai apliecinātu, ka ar viņu viss ir kārtībā. Ja cita sieviete viņu gana labi novērtē, vīrietis spēj ļauties jaunām attiecībām. Tomēr mīlestība izveidojas samērā reti. Parasti tā ir tikai seksuāla interese, vienas nakts sakars, neilgs romāns.