Foto – Timurs Subhankulovs

Kāpēc pārcēlos uz Latviju? Saruna ar advokātu Matīsu Kukaini 9

Jūnija beigās Valmierā notiks jau ceturtais Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums (PLEIF), uz kuru ieradīsies latvieši no visas pasaules – Āzijas, Austrālijas, Kanādas, ASV, Zviedrijas, Norvēģijas, Anglijas, Īrijas, Vācijas u. c. Viens no diskusiju vadītājiem būs advokāts Matīss Kukainis. Viņš no ASV uz Latviju pārcēlās 2006. gadā, un viņam ir advokāta tiesības gan Latvijā, gan ASV. Matīsu izvaicāju gan par viņa paša pieredzi, gan to, kas uzņēmējus no citurienes var rosināt ieguldīt naudu Latvijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Vai 2006. gadā bijāt izvirzījis sev konkrētus mērķus, un vai tie ir piepildījušies?

M. Kukainis: Biju domājis atbraukt uz Latviju uz sešiem mēnešiem, bet tie izvērtušies jau par 12 gadiem. Esmu dzimis Detroitā un Mičiganas štata universitātē izmācījos par mehānikas inženieri. Gadu nostrādāju Detroitā lielā autobūves firmā “Nissan” un pēc tam iestājos juristos. Jo Amerikā vispirms jāiegūst bakalaura grāds jebkurā specialitātē, lai cilvēkam ir kāda dzīves pieredze, rūdījums, un tikai tad var iestāties juristos. Čikāgā divus gadus nostrādāju par advokātu. Mācoties ASV jurisprudences programmā trīs gadus, vienu semestri 2003. gadā biju arī pavadījis Latvijā, studējot Rīgas Juridiskajā augstskolā apmaiņas programmā. Jau toreiz dažas vietējās firmas interesējās par biznesa iespējām ASV un es tās konsultēju.

CITI ŠOBRĪD LASA

2006. gadā atbraucu uz Latviju ar diviem koferiem. Biju plānojis pamācīties šeit vēl sešus mēnešus, varbūt paceļot. 2007. gadā nokārtoju zvērināta advokāta eksāmenu Latvijā un nolēmu, ka pats varu sākt uzņēmējdarbību. Tā ka esmu advokāts ASV jau kādus 14 gadus un šeit – 11 gadus.

Jūnijā aprit tieši desmit gadi, kopš mēs kopā ar kursabiedru Artūru Spīguli nodibinājām savu advokātu biroju “ZAB Spīgulis & Kukainis”. Protams, pirmie pieci gadi biznesa attīstībā bija tādi lēnāki, bija jāsaprot vide un tas, kā lietas šeit notiek. Tagad Latvijas mērogā esam jau vidēji liela firma.

Kā lietas šeit notiek, ja salīdzina ar Ameriku?

Grūti salīdzināt, jo mēs, dzīvodami Čikāgā vai Detroitā, nekad īsti neredzam, kas notiek Vašingtonā, personiski nepazīstam cilvēkus, kas darbojas tur. Neredzam, kas notiek valstiskā līmenī, bet galvenokārt zinām tikai to, kas notiek štata līmenī. Taču Latvija ir tik maza, ka var saprast, kas un kā ar ko ir saistīts biznesā. Latvijā, lai uzsāktu biznesu, ir vajadzīgs mazāks sākotnējais kapitāls nekā ārzemēs. Piemēram, Amerikā ne kurš katrs iesācējs varēs noīrēt telpas savam uzņēmumam. Ja nepieciešama sekretāre, par viņas veselības apdrošināšanu un citos nodokļos vien uzņēmējam būs jāsamaksā 20 000 dolāru gadā, un vēl vismaz 20 000 dolāru gadā darbiniecei algā. Lai ASV iekļūtu restorānu vai kafejnīcu biznesā, jāpērk alkohola licence, kuras cena lielās pilsētās ir vairāki simti tūkstošu.

Man daudzi cilvēki prasa, kāpēc pārcēlos uz Latviju. Mani senči ir no Latvijas, un es gribēju dzīvē kaut ko citu izmēģināt! Ja cilvēks ir pozitīvi noskaņots un ir gatavs strādāt, viņam jebkurā valstī var būt jauki dzīvot!

Reklāma
Reklāma

Vairāki latvieši, kas pārcēlušies no citām valstīm uz savu tēvzemi, ir teikuši, ka šeit ir jāstrādā divreiz vairāk nekā, piemēram, Kanādā, lai nodrošinātu labu dzīves līmeni.

Varbūt tā arī ir, jo Latvijā nav tik daudz lielo uzņēmumu. Amerikā vai Kanādā ir labi apmaksāti valsts darbi. Arī strādājot lielajos uzņēmumos, nav īpaša riska, ka tas uzņēmums pazudīs. Bet Latvijā vairāk ir mazo uzņēmumu un ir risks, ka var kaut kas nesanākt un ka pēc desmit gadiem tās darba vietas vairs nebūs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.