Kāpēc palielinās azartspēļu atkarīgo skaits, kas paši sev aizlieguši spēlēt? Komentē eksperte Signe Birne 17
“Pašatteikušos spēlētāju skaits nepārtraukti palielinās. Tas palielinās bez apstājas, bez pātraukuma. Šobrīd jau ir 61 000 – tie, kas jebkad ir bijuši iekļauti reģistrā,” tā TV24 raidījumā “Uz līnijas” pastāstīja Latvijas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas direktore Signe Birne, komentējot aktuālos datus, cik azartspēļu spēlētāji šobrīd ir reģistrējušies Pašatteikušos personu reģistrā, lai tādējādi sevi atturētu no azarstpēļu atkarības.
Šajā Pašatteikušos personu reģistrā, kas ir valsts organizācija un darbojas Latvijas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas paspārnē, var būt ne mazāk kā 12 mēnešus. “Šis reģistrs mums strādā no 2020.gada 1.janvāra. Nu jau ceturtais gads. Šobrīd aktuāli ir 32 000 spēlētāju – tiem, kam šobrīd ir reālais aizliegums,” tā TV24 raidījumā skaidroja Birne.
Komentējot to, kādēļ nepārtraukti palielinās pašatteikušos spēlētāju skaits šajā reģistrā, Latvijas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas direktore pieļāva, ka tas ir tāpēc, ka “spēlētāji ļoti labi saprot, ka tas ir labs rīks”. Birne precizēja, sakot: “Ļoti vienkārši izmantojams rīks un ļoti labs rīks, kas patiešām darbojas un neļauj tikt šajā spēļu vietā ne internetā, ne uz zemes.”
Raidījuma laikā kāds skatītājs vēl saistībā ar šo tematu jautāja, kāpēc gadījumā, ja cilvēks ir reģistrējies šajā Pašatteikušos personu reģistrā nedrīkst spēlēt azartspēles spēļu zālēs, bet internetā, izmantojot internetbanku, “var kasīt” momentloterijas uz nebēdu. Vai tad tās nav azartspēles? Uz šo skatītāja jautājumu Birne atbildēja, ka šīs te “interaktīvās izlozes” ir atsevišķs azartspēļu veids un uz parastām izlozēm tas aizliegums neattiecas.
Vai šajā gadījumā ar momentloterijām nevajadzētu mainīt likumdošanu, kādus noteikumus?
“Iespējams, tur būtu vēl kaut kas arī papildināms, jo klasiskās interaktīvās izlozes ir iekļautas šajā sarakstā, bet izlozēm vēl ir divi dažādi veidi, kā tām var piekļūt, un tas viens no veidiem šajā sarakstā nav iekļauts. Tāpēc droši vien šis jautājums arī ir radies,” tā TV24 raidījumā “Uz līnijas” komentēja Latvijas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas direktore Birne, diskutējot par azarspēlēm, tostarp par spēlētāju skaita pieaugumu, kuri pēdējā laikā arvien vairāk pieteikušies Pašatteikušos personu reģistrā, lai paši sev aizliegtu spēlēt azartspēles un neieslīgtu atkarības postā.
Kā liecina informācija Latvijas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas mājas lapā internetā, tad saskaņā ar Azartspēļu un izložu likuma 4.¹ pantu fiziskajai personai ir tiesības rakstveidā pieprasīt, lai tai tiktu noteikts liegums Latvijas Republikā spēlēt azartspēles, tai skaitā interaktīvās azartspēles, un piedalīties interaktīvajās izlozēs un tā tiktu iekļauta Pašatteikušos personu reģistrā (turpmāk – PIPARS).
Pašatteikušos personu reģistra mērķis ir aizsargāt sabiedrības intereses un fizisko personu tiesības atturēties no pārmērīgas tieksmes uz azartspēļu, tai skaitā interaktīvo azartspēļu, spēlēšanu vai piedalīšanos interaktīvajās izlozēs. Liegums attiecas uz piedalīšanos visās likumā minētajās azartspēlēs un interaktīvajās izlozēs.
Pašatteikušos personu reģistra pārzinis ir Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija.
No 2020. gada 1. janvāra fiziskā persona pieprasījumu var iesniegt personīgi rakstveidā Inspekcijā, personīgi rakstveidā spēļu organizēšanas vietā, izmantojot interaktīvo azartspēļu un interaktīvo izložu organizētāju tīmekļvietnēs pieejamo saiti uz inspekcijas tīmekļvietnes lieguma pieprasījuma sadaļu vai attālināti elektroniskā veidā, autentifikācijai izmantojot elektroniskās identifikācijas līdzekļus.
Lūgt sevi iekļaut no azartspēlēm un interaktīvajām izlozēm pašatteikušos personu reģistrā var dažādos veidos gan personīgi, gan attālināti. Par to variet plašāk lasīt ŠEIT.