Foto – Shutterstock.com

Kāpēc no jaundzimušā nevajag nomazgāt balto sierveida ziedīti. Pētījumos balstīta atbilde 0

Tu tikko esi piedzemdējusi savu brīnišķīgo mazuli un gatava viņu apmīļot. Tu esi to gaidījusi garus mēnešus!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Bet pagaidiet… Kas ir šī baltā, vaskotā, sierveidīgā kārtiņa uz bērna ādas? To sauc par verniksa ziedi jeb verniksa kazeozo ziedi. Un, jā, lipīgā, baltā, biezpienam vai sieram līdzīgā viela varbūt kādam var likties ne tik pievilcīga. Tādēļ bieži vien stacionāros to teju uzreiz mazgā nost. Bet padomā, vai tas nepieciešams: ir iemesls, kāpēc šim “klājumam” ir jābūt. Tam ir nozīme gan, vēl esot mammas puncī, gan jau pēc piedzimšanas.

Ir virkne ieguvumu, ja verniksa ziedi atstāj uz ādas.

Kas ir verniksa ziede?

CITI ŠOBRĪD LASA

Verniksa jeb verniksa kazeozā ziede sāk veidoties vēl nedzimušam bērnam ap 27 grūtniecības nedēļu.

Atšķirībā no ādas šūnām, verniksa ziede ir mobilāka un šķidrāka. Tā palīdz bērniņam transportēt ūdens un citas smalkas molekulas. (Avots)

Tā palīdz bērniņa ādu pasargāt no augļūdeņiem, krēmīgā ziede pati satur 80% ūdens. Tajā ir bagātīgi daudz komponentu. Zinātnieki lipīgajā kārtiņā konstatējuši lipīdus, aminoskābes, proteīnus, antibakteriālas un antimikrobu vielas, tajā ir:

  • keramīdi
  • triglicerīdi
  • fosfolipīdi, aminoskābes u.c.

Ap 61% proteīnu, kas atrasti baltajā vielā, ir atrodami tikai verniksa ziedē. Un tāda ir tikai cilvēkiem, kas padara to unikālu! (Avots)

Oksfordas universitātes vārdnīcā verniksa ziedes tulkojums ir “sierveida laka” (‘Vernix’ = to varnish. ‘caseous’ = cheesy nature).

Cīņas supervaronis

Viena no galvenajām priekšrocībām kazeozajai ziedei ir pasargāt mazuli mātes miesās no nevēlamiem patogēniem. Gan gļotu korķis, gan amniotiskais šķidrums pasargā no nevēlamām baktērijām, taču verniksa ziede ir “pēdējā aizsardzības līnija”.

Tas ir ādas tīrītājs un antioksidants. Tas sargā arī bērniņu, kad viņš dzimst caur dzemdes kanālu. Tas palīdz bērnam “pa ceļam” uzņemt labās baktērijas un iespējami sargāt no slikto baktēriju, vīrusu un sēnīšu savairošanās, kas ir mātes vagīnā, tādas kā E. coli, B grupas streptokoks, piena sēnītes “Candida albicans” u.c.

Reklāma
Reklāma
Patogēni var izraisīt jaundzimušajam dažādas veselības problēmas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.