Foto – Shutterstock

Kāpēc nesarkst puansetija? 0

“Kopš pagājušā gada Ziemassvētkiem man kupli sazaļojusi puansetija, taču nevienas sarkanas lapas. Ko darīt, lai tās krāsotos?” TERĒZE RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

– Lai veidotos spilgtās (sarkanās, rozā, raibās, dzeltenbaltās) pielapas pirms Ziemassvētkiem, puansetija bija jāsagatavo jau augustā, septembrī, – skaidro dārzniecības “Sedumi” vadītāja Sandra Mediņa-Tolmane.

Puansetijai nepieciešama tā sauktā īsā diena. Lai puķe sāktu ziedēt un līdz ar to sarkt, augu laikus vajadzēja regulāri likt tumsā. Nederēs vannas istabā vai gaitenī, jo tur neilgu laiku ieslēdz gaismu. Var, piemēram, atnākot no darba, ap pulksten pieciem sešiem puķi ielikt skapī, bet no rīta izņemt un novietot gaišā vietā. Sandra skaidro, ka dārzniecībā pēc darba laika beigām, pulksten piecos, neieslēdz gaismu pat uz piecām minūtēm. Katrs izrāviens no pilnīgas tumsas ietekmē puķes lapu košumu – tās būs bālākas.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Tumša vieta jānodrošina aptuveni septiņas nedēļas, kamēr lapas sāk krāsoties.

Ārzemēs šis process ir mehanizēts, tāpēc uz tik skaistām puķēm kā veikalā mājas apstākļos velti cerēt.

Pirms ziedēšanas puķi mēslo ar ziedošiem telpaugiem paredzētu mēslojumu. Kad noziedējusi, pāris mēnešu tikai mēreni laista, novieto uz ziemeļu puses palodzes. Tur lapas sarkanumu var saglabāt mēnešiem ilgi.

Lai puansetijas nebūtu īpaši jāaptumšo, dārzniecībā izvēlas speciālas šķirnes – tās pašas zina, kad jādomā par ziedēšanu un līdz ar to košo lapu veidošanu pirms Ziemassvētkiem. Tāpēc dārzniece iesaka meklēt Latvijā audzētas puansetijas, ko var pazīt pēc uzlīmītēm Ražots Latvijā un kas nopērkamas arī lielveikalos “Rimi” un “Maxima”. Tās īstajā laikā nosarks arī nākamgad.

– Labāki panākumi puansetiju audzēšanā ir lauku māju saimniekiem. Dzīvokļos tām gada ciklu var sajaukt vienmērīgais siltums, netīk arī sausais gaiss, – skaidro LU Botāniskā dārza Tropu mājas dārzniece Ingūna Gudrupa. Puansetiju dzimtene ir Meksikas mitrie kalnu rajoni, kur temperatūra ir +18…+20 °C, ziedēšanas laikā – ap +15 °C. Botāniskajā dārzā puansetijas netiek īpaši noēnotas, tāpēc sāk krāsoties pēc tam, kad pagājis tumšais rudens periods. Skaistumu tās atklāj pēc Jaungada un ir spilgtas līdz Jāņiem. Ingūna skaidro, ka daudziem telpaugiem, tāpat kā puansetijai, ziedēšanai vajag zemāku temperatūru. Uz pārlieku mitrumu vai sausumu, aukstumu vai siltumu, gaismas trūkumu puansetija var reaģēt, nometot lapas. Speciāliste iesaka puķi pēc noziedēšanas vasarā apgriezt, lai veidotos kompakts vainags, daudz jauno dzinumu, kas savukārt veidos košās lapas un ziedus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.