Līdz pat smadzeņu tūskai. Kāpēc nedrīkst ēst iepelējušus produktus? 11
Visiem ir zināms, ka pat viegli iepelējušus produktus nedrīkst ēst, bet vai mēs zinām īsto iemeslu kāpēc?
“Mums bieži vien šķiet, ka pelējums, ko redzam, tas ir viss, bet patiesībā bieži vien pelējums jau ir iesniedzies dziļi, dziļi produkta iekšienē un jau tur nodarījis ļaunumu, kas var kaitēt veselībai,” neuzticēties vien savai iesaka mikrobioloģe Olga Valciņa.
Pelējuma sēnes, īpaši melnās, ir slavenas ar savu spēju producēt dažādus toksīnus, zinātnieki tos sauc par mikotoksīniem. Tos dala dažādās klasēs, tie var būt atšķirīgi, katram dzīvam organismam, katrai sēnei var būt savi toksīni, vēl joprojām tiek atklāti jauni.
“Iespējams, ka tas, ko šobrīd uzskatām par drošu, pēc gada tiks pasludināts par nedrošu vai atklāti jauni ķīmiskie savienojumi, kas cilvēkam var būt toksiski,” skaidro Valciņa.
Kā izpaužas saindēšanās ar bīstamākajiem toksīniem? Akūta vemšana, caureja un vēdersāpes, bet tas ir nieks salīdzinot ar to, ka iespējama arī smadzeņu un plaušu tūska, neatgriezeniski aknu bojājumi, ko iespējams iegūt no vienreizējas lielas toksīnu devas vai ilgstošas mazākas devas. Visbīstamākie toksīni ir kancerogēni, kas var radīt aknu vēzi.
“Cilvēki aizmirst, ka pēc vienas sapelējušas gaļas vai cita produkta ēšanas, vēzis jau neparādīsies nākamajā dienā, tas var izveidoties pēc 10 gadiem,” atklāj mikrobioloģe.