Kāpēc neder pagājušās sezonas saules aizsargkrēms? 0
Viena no izplatītākajām kļūdām ir pavasarī atsākt lietot saules aizsarglīdzekli, ko lietojāt iepriekšējā vasarā. Kāpēc tā – skaidro BENU aptiekas skaistuma konsultante NATĀLIJA GAVRIĻČENKO.
Pirmkārt, vasarā un tās noslēgumā lietotie līdzekļi var būt par vāju, jo pavasarī mūsu ādai nepieciešama augstāka aizsardzība no saules. Otrkārt, ilgstoši – pusgadu – uzglabāts atvērts saules aizsargkrēms diemžēl zaudē savu efektivitāti.
Tāpēc, izvēloties saules aizsarglīdzekļus, jāpadomā, cik ilgam periodam tas būs vajadzīgs, un tad pirkt piemērotu tilpumu. Vislabāk iegādāties krēmu vienai sezonai – tas maksimāli pasargās ādu, jo
Jaunu saules aizsarglīdzekli, kas pieejami ļoti plašā klāstā un dažādās formās – krēmi, spreji, losjoni –, ikviens var izvēlēties pēc savas gaumes un nepieciešamības, jo daudz svarīgāks ir līdzekļa saules aizsardzības faktors SPF (sun protection factor). Šis skaitlis norāda līdzekļa aizsargspēju pret UV stariem. Attiecīgi jo skaitlis lielāks, jo spēcīgāka ir aizsardzība.
Augstākais saules aizsardzības indekss ir SPF 50, šāds līdzeklis ieteicams cilvēkiem ar gaišu ādu un matiem, arī bērniem un pusaudžiem. Tikmēr aizsarglīdzekļi ar SPF 30 būs piemērotāki cilvēkiem ar tumšāku ādu un tumšiem matiem. Taču tie aizturēs mazāk saules staru, kas savukārt var veicināt ādas apdegumu un fotonovecošanos.
Līdzekļi ar SPF 10–20 paredzēti ikdienas lietošanai, kad lielu dienas daļu pavadām telpās, un gadījumiem, ja cilvēks neapmeklē pludmali. Taču pludmalei un ilgstošākai laika pavadīšanai saulē šis aizsardzības līmenis ir par zemu.
Turklāt saules staru aktivitāte, iestājoties siltam laikam, jau ir augsta, tāpēc sākotnēji ikvienam ieteicams lietot saules aizsargkrēmu ar SPF 50.
Pirmajās saulainajās dienās nevajadzētu pārspīlēt ar atrašanos saulē. Jāļauj ādai un organismam pierast pie pavasara atnākšanas, sākot ar īsākiem laika periodiem, ko pavadīsiet saulē. Pastaigā var doties arī ēnainākā vietā, piemēram, mežā, pa dabas takām.
UZZIŅA
• Izšķir UVA, UVB un UVC starus. UVA ir vispārēja dienas gaisma. Šie stari ir daudz garāki par UVB stariem, brīvi iziet cauri apģērbam, iekļūst ādā un izraisa priekšlaicīgas novecošanas pazīmes, noārdot kolagēna un elastīna šķiedras.
• UVB stari ir īsāki, dedzinoši, izraisa ādas apdegumu. Tie pazemina dabisko antioksidantu līmeni, kas var izraisīt DNS molekulu bojājumu, ir viens no biežākajiem ādas vēža cēloņiem. Šos starus var apturēt apģērbs – to iedarbību varam redzēt, kā āda iesauļojusies, piemēram, roka iedegusi līdz piedurknei.
• UVC starus absorbē Zemes ozona slānis, to ietekme uz cilvēku ir minimāla.