Foto – Shutterstock

Kāpēc mutē rūgts? Iemesli un risinājumi vieglākām situācijām no gastroenterologa Mārča Lejas 1

Lasītājs jautā: “Dažkārt jūtu mutē rūgtu garšu. Par ko tā varētu liecināt un kā to novērst? Vai noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu?”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Kādreiz pēkšņs rūgtums mutē var būt nopietnas slimības simptoms, taču lielākoties šādas sūdzības izraisa it kā nekaitīgi funkcionāli gremošanas traucējumi. Pie speciālista būtu jāvēršas, ja nepatīkamā garša apgrūtina regulāri un tai pievienojas arī citas pazīmes, piemēram, sāpes vēderā, iesaka gastroenterologs Mārcis Leja.

No rītiem rūgtuma iemesls, ko pavada nepatīkama smaka, visbiežāk ir mutes mikrofloras radītie gaistošie savienojumi. Ne vienmēr tie liecina par zobu bojājumu. Tad svarīgi ne tikai tīrīt zobus, bet arī mēli un skalot muti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skābes atvilnis jeb kuņģa satura iekļūšana barības vadā izraisa dedzināšanu pakrūtē un skābas grēmas. Ja vienlaikus jūt arī rūgtumu, iespējams, žults iekļuvusi kuņģī, barības vadā un mutē. Dažkārt tas pāriet pēc ēšanas, mazinoties kuņģa sālsskābes izdalei. Taču rūgta garša var rasties pēc bagātīgas maltītes ieturēšanas, jo uzņemtais ilgāk saglabājas kuņģī un tādēļ var sprukt atpakaļ. To mēdz veicināt fiziskas aktivitātes ar pilnu vēderu.

Skābes atvilni var izraisīt dažādi produkti, piemēram, rupjmaize, citrusaugļi un to sulas, tomāti, kofeīnu saturoši dzērieni un alkohols. Savukārt rūgtu garšu mutē var provocēt produkti, kas stimulē žults izdali, piemēram, rutki, rūgtvielas un trekni ēdieni. Šāda īpašība piemīt ciedru riekstiem. Reizēm nekas no minētā nav baudīts, taču garšas kārpiņas tām sūtītos signālus pārprot.

Lietojot medikamentus kuņģa skābes daudzuma mazināšanai un skābes atviļņa novēršanai, nereti izdodas ierobežot, bet ne vienmēr pilnīgi novērst arī žults iekļūšanu kuņģī un barības vadā.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.