Kāpēc metas augoņi? 1
Govīm ik pēc laika uzmetas augoņi – uz sāniem, uz kājām. Vai tā varētu būt stafilokoka infekcija? Dace Madonā
Lai varētu uzstādīt diagnozi un uzsākt ārstēšanu, nepieciešams kompleksi uz vietas izvērtēt konkrēto situāciju, ņemot vērā vairākus pamatfaktorus.
Jānoskaidro, vai no augoņiem cieš visas ganāmpulka govis vai tikai viena. Vai inficētajam dzīvniekam ir konstatēti vispārēji veselības traucējumi (temperatūra, gremošanas traucējumi). Kādi ir šie augoņi – norobežoti (abscesi) vai izplūduši (flegmonas), vai tie uztrūkst un pazūd it kā paši no sevis, cik bieži parādās, vai tiem ir sezonāls raksturs?
Kādi ir dzīvnieku turēšanas apstākļi: turēšanas veids (piesiets, nepiesiets), stāvvietas, guļvietas stāvoklis (vai ir iespējama nobrāzumu veidošanās, dzīvniekam apguļoties uz grīdas un pieceļoties, jo tad var notikt streptokoku inficēšanās caur ādas brūcītēm).
Vai dzīvnieks vasarā atrodas ganībās un vai šajā laikā ir novērota spindeļu (Hypoderma bovis) kāpuru invāzija. Iespējams, spindeles sadējušas oliņas uz dzīvnieku apmatojuma. Kāpuri nonāk dzīvnieka ķermenī, pēc tam, pabeidzot savu attīstības ciklu, izurbjas caur ādu un nokļūst apkārtējā vidē. Rezultātā rodas augoņi, kas pārsvarā atrodas govs sānos ribu lejasdaļā un vēdera sienā.
Svarīga nozīme ir arī ēdināšanas veidam. Pārlieku liels viegli rūgstošo ogļhidrātu daudzums var izraisīt acidozi un tai sekojošu abscesu rašanos locītavās un nagu slimības.
Lai novērstu stafilokoka infekciju novietnē, jāpārbauda govs piens, nosakot, vai tajā nav Staphylococcus aureus.
Augoņu rašanās iemeslus noskaidrot palīdzēs veterinārārsts. Viņš izmeklēs dzīvniekus, noņems nepieciešamās analīzes un izrakstīs zāles.
Svarīgi Stafilokoku infekcijas izraisītāji galvenokārt rada govs tesmeņa iekaisumu, reizēm izraisa arī dermatītu uz dzīvnieka ādas. Tad parādās daudz sīku pumpu. Ja lopkopis ievēro tīrību un higiēnu, izmantojot kādu antiseptisku ziedi stafilokoka ārstēšanā, tās pazūd. Diemžēl nereti notiek pretējais – cilvēks aizmirst dezinficēt rokas, ādas kopšanas ziedi ņem no kopēja trauka ar pirkstiem, nevis ar karoti, tā pārnesot infekciju arī uz pārējām govīm. |
Konsultēja veterinārārste, Latvijas Veterinārārstu biedrības valdes priekšsēdētāja MĀRA VIDUŽA.