Kāpēc mazinoties inflācijai, pārtikas cenas Latvijā turas augstā līmenī? 85
Pārtikas ražotāju, pārstrādātāju un tirgotāju pārstāvji atkārtoti aicinājuši valdību samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi pārtikai. Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece Ingūna Gulbe norādīja, ka samazinātās PVN likmes ieviešana dārzeņiem un augļiem jau parādīja, ka, samazinot nodokļa likmi, budžetā nodokļa ieņēmumi nesamazinās, bet nozarē pieaug darbavietu skaits un algas.
Vienlaikus Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis uzsvēra, ka valdība jau vairākkārt ir aicināta pārskatīt PVN likmi pārtikai, taču, ja valdības redzējums ir, ka PVN ir viegli iekasējams, tad pretargumentu tam nav.
Savukārt Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norādīja, ka gan lauksaimnieki, gan arī tirgotāji jau labu laiku ir aicinājuši samazināt PVN likmi pārtikai. Kā argumenti “pret” samazināšanai minēti tas, ka veikali vairāk nopelnīs un patērētājs no tā neiegūs, tomēr tirgotāji būtu gatavi vienoties, ka necels cenas uz samazinātās PVN likmes rēķina. Vienlaikus viņš piebilda, ka visā “Vecajā Eiropā” ir samazinātā PVN likme pārtikai.
TV24 raidījumā “Uz līnijas” Noris Krūzītis piebilda, ka
un tā tālāk. Pārtikai palicis arvien mazāk.”
Viņš gan atzīst, ka mēs neesam unikālā situācijā, līdzīga situācija ir Eiropā, arī kaimiņvalstīs ir analoga situācija. “Pat, ja salīdzinām pārtikas cenu ietekmi uz inflāciju, tad Latvija praktiski pat ir labākā situācijā. Bet tas nav attaisnojums.”
Šobrīd pārtikas cenas diktē visi tie izdevumi, kas bija iepriekšējā periodā, – tās ir energoizmaksas, tās bija četrreiz dārgākas. Šobrīd tās gan ir kritušās par uz pusi, bet mēs neesam 21. gada līmenī, tātad nevaram prasīt to laiku cenas, skaidro speciālists.
tās it tajā pašā līmenī, kādā bija 2022. gada kulminācijas punktā, līdz ar to tās cenas ir tādas, kā ir.
“Viena lieta, uz ko šobrīd skatāmies, ka cenas krītas, tas ir pateicoties ļoti agresīvajai akciju cenu politikai. Te ir sava artava tirgotājiem, ir sava artava pārstrādātājiem, ražotājie un piegādātājiem,” atsevišķi jūtamo cenu samazinājumu skaidro Krūzītis.