Kāpēc latvieši tik daudz lieto alkoholu? Arhibīskaps skaidro, kāpēc cilvēki Latvijā dzer 108
“Tas nozīmē, ka ir bezjēdzības sajūta, dzīves jēgas trūkums,” komentējot to, ka Latvija dažādos topos ir pirmajās vietās pēc alkohola patēriņa, TV24 raidījumā “Nedēļa. Post scriptum” sacīja Romas Katoļu Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.
Viņš atgādina, ka Latvija pasaules laimes indeksā ieņem tikai 41. vietu, Lietuva 20 vietu, Igaunija 31 vietu, bet Somija jau sesto reizi atzīta par laimīgāko valsti pasaulē.
Jautāts, ja cilvēki vairāk dosies uz baznīcu, vai viņi kļūs laimīgāki, arhibīskaps skaidro, ka mehāniskas sakarības šeit nav: “Ar tādu ārēju klātbūtni jau nepietiek, jābūt iekšējai pārliecībai.”
Viņš atsaucas uz kādu fragmentu, kad pie Jēzus naktī atnāca kāds mācīts un skolots cilvēks, Jēzus viņam teica: “Patiesi, patiesi es tev saku: ja cilvēks nepiedzimst no augšienes, neredzēt tam Dieva valstību.”
Stankevičs skaidro, ka tikai tad, kad cilvēks piedzimst no augšienes, viņu piepilda miers, prieks, līksmība, iejūtība, spēja piekopt gandarījumu par dzīves jēgu apziņā par iekšējo integritāti un iekšējā brīvība attiecībā uz ārējiem pārbaudījumiem.
Jau vēstīts, ka 2020. gadā Latvijā ir bijis augstākais absolūtā alkohola patēriņš sabiedrībā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstu vidū – 12,1 l uz vienu iedzīvotāju, neieskaitot tūristu patēriņu. Savukārt 2021.gadā šis rādītājs turpināja palielināties, sasniedzot 12,2 l.