Kāpēc kļūst par mīļākajiem un mīļākajām? 14
Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”
Kāpēc šis cilvēks iejaucas svešā laulības dzīvē? Galu galā, viņš/viņa taču nevar neapzināties, kādu morālo (un materiālo) kaitējumu nodara? Ko viņi vēlas, uz ko var paļauties un ko sev atņem? Atbildes sniedz psiholoģe Darja Anpilova portālā “psycab.com”.
Sadzīves psiholoģija zina pašu vienkāršāko atbildi uz iepriekš minētajiem jautājumiem: “Tāpēc, ka viņš/viņa ir… (necenzēts vārds).” Citus iemeslus tādas atbildes sniedzēji nemeklē.
Tas nozīmē, ka kāds trešais vienkārši nolēma iejaukties citu cilvēku laulībā. Kādi bija viņa iemesli to darīt, pašreizējā situācijā nav svarīgi. Ja jūs piekrītat šai pieejai, turpmāko tekstu nav vērts lasīt.
Bet, ja jūs interesē iedziļināšanās tēmā, piedāvāju savu versiju par iemesliem, kāpēc cilvēki kļūst par mīļākajiem/mīļākajām.
• Tā ir mīlestība un kaisle. Satikās, iemīlējās, gribēja tālāku attiecību attīstību. Varbūt pat nezināja, ka cilvēks, kurš iepaticies, nav brīvs. Bet agrāk vai vēlāk patiesība atklājas.
Kas nostiprina dažu “mīlestību un kaislību”?
• Nevēlas attiecības. Kā tā, ja jau ir mīlestība un aizraušanās? Lūk tā. Zemapziņa, dzīves scenārijs, ierobežojošie uzskati, vajadzību patoloģija – var saukt visādi, bet dvēseles dziļumos mīļākie-mīļākās nevēlas veidot pāra attiecības. Tāpēc viņi dodas turp, kur nenoteiktu laiku būs tikai trīsstūris. Un šī iemesla dēļ, pat ja mīļotais atstāj ģimeni, viņu attiecības drīz beidzas.
• “Misija”. Dažreiz “trešais liekais”, pats to nesaprotot un nevēloties, piešķir laulāto attiecībām jaunu jēgu. Tas redzams saspīlēto, saspringto, pretrunīgo vīra un sievas attiecību piemērā.
Bieži laulātais, kuru piekrāpa, saka, ka viss bija kārtībā, un nodevība piemeklēja kā zibens no skaidrām debesīm. Diemžēl laulība bija laba tikai tā laulātā priekšstatos, kurš tam ticēja. Otrais uzkrāja neapmierinātību.
• Konkurence. Varbūt kaut kas no dzīvnieku pasaules, varbūt bērnības psihes trauma un varbūt kāre pēc adrenalīna. Sāncensība par iespēju iegūt to, kas pieder citam, vajadzīga cilvēkiem, kas meklē azartu flirtā, aplidošanā, seksā un sajūtā, ka viņus iekāro.
• Un pēdējais, visprozaiskākais iemesls, ir materiālā izdevīguma meklēšana. Sievietes versijā tas tiek realizēts, saņemot dažādu veidu materiālus (dāvanas, naudu, samaksu par pakalpojumiem utt.) labumus no precētā mīļākā. Vīriešu versijā biežāk dominē ekonomēšanas motīvs (“Viņai ir vīrs – lai tas arī viņai pērk, es esmu baudai”), lai gan Alfonsa vēlme labi iekārtoties uz precētās draudzenes rēķina arī nav atcelta.
Tie nav visi, bet galvenie iemesli, kāpēc cilvēki kļūst par mīļākajiem/mīļākajām. Tādas situācijas izveidošanās var nozīmēt, ka visām trijstūra pusēm nepieciešama psiholoģiskā palīdzība. Katram no viņiem jāuzņemas atbildības daļa.
Darbs ar speciālistu palīdzēs saprast, kādi dziļie psiholoģiskie motīvi noveduši pie tā, ka viens spējis nodot, otrs ticis piekrāpts, bet trešais nespējis izveidot attiecības ar kādu, kurš ir brīvs.