Ķīnas armijas karavīri
Ķīnas armijas karavīri
Foto. Scanpix/Carrie Lam on July 1. / AFP PHOTO / DALE DE LA REY

Kāpēc ķīniešu karavīri karo Ukrainā: iemesls nav tikai nauda… 6

Pēc tam, kad Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis savos sociālajos tīklos publicēja video ar Ķīnas pilsoņiem, kuri nokļuvuši Ukrainas Bruņoto spēku gūstā, The Economist raksta, ka nav pierādījumu tam, ka Ķīnas pilsoņi to dara ar savas valsts atbalstu. Tomēr medijs ziņo, ka viņu klātbūtne tur nav pārsteidzoša.

Reklāma
Reklāma
“Acīmredzama šizofrēnija.” Lavrovs atkal pārkāpj diplomātijas robežas, vēršoties pret Zelenski 13
TV24
“Viņi gāztos uz priekšu visā frontē, bet…” Kas attur krievus no šādas rīcības, skaidro majors
Šonakt ir vērts palikt nomodā nedaudz ilgāk – debesīs būs novērojama kāda īpaša dabas parādība 8
Lasīt citas ziņas

Ķīniešu kaujinieki abās konflikta pusēs regulāri publicē sociālajos tīklos video par savu darbību frontē. Tie, kas karo Krievijas pusē, apgalvo, ka “meklē asas izjūtas” un “lielu peļņu”. Dažus vada nacionālisms.

Piemēram, 23 gadus vecs vīrietis no Gansu provinces pastāstīja, ka 2023. gadā ieradies Maskavā pēc tam, kad sociālajos tīklos redzējis video ar solījumiem par lielu atalgojumu. Iepriekš viņš strādāja par ugunsdzēsēju un nopelnīja 3000 juaņu (400 ASV dolāru) mēnesī. Kā algotnis viņš varētu nopelnīt piecas reizes vairāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cits kaujinieks, kurš “Douyin” (ķīniešu TikTok analogā) sevi dēvē par “Sarkano Makaronu”, teica, ka vēlējies “izbaudīt kara garšu”, iedvesmojoties no šovinistiskiem ķīniešu kara filmām. Viņš izvēlējās Krievijas pusi, jo bija vieglāk iegūt vīzu. 38 gadus vecais Čuncjinas iedzīvotājs Čžao Žui pievienojās karam, jo vēlējās cīnīties pret japāņiem, ja tie atbalstītu Ukrainu. Tiek ziņots, ka viņš 2023. gadā tika nogalināts ar Ukrainas bezpilota lidaparātu.

Lielāko daļu ķīniešu kareivju vieno viena lieta – nožēla. Piemēram, pirms nāves Čžao publicēja “Douyin” video ar aicinājumu tautiešiem nebraukt uz karu: “Atrodiet darbu Ķīnā – pelnīsiet tikpat.”

Algotnis Čžou Čžicjans paziņoja, ka krievi viņus “neuzskata par cilvēkiem”, bet “Sarkanais Makarons” teica, ka krievi viņus izmanto kā “lielgabalu gaļu”. Piemēram, viņš tika ieslodzīts bedrē kopā ar dezertieriem par sūdzībām par sliktu ekipējumu.

Brīvprātīgie ir arī Ukrainas pusē. Kāds Ķīnas pilsonis 2023. gadā pavadīja septiņus mēnešus Ķīnas izolatorā par antikrieviskiem un proukrainiskiem ierakstiem internetā. 2024. gadā viņš pievienojās Ukrainas armijas ārvalstu leģionam, bet vēlāk tika nogalināts. Pirms nāves viņš publicēja video ar Taivānas karogu, sakot, ka vēlas, lai viņu atceras kopā ar Dzenu Šenkuanu – Taivānas brīvprātīgo, kurš 2022. gadā krita, cīnoties par Ukrainu,” – teikts rakstā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.