Kāpēc kaķi ir plankumaini un svītraini? Zinātnieki sniedz negaidītu atbildi 2
Leopardi, gepardi, tīģeri – dažādiem kaķu dzimtas dzīvniekiem ir atšķirīgi, satriecoši plankumi. Jā, tīģeriem ir svītras, bet lauvām uz kažokādas nav rakstu. Live Science raksta sīkāk par šo tēmu, ka pat pāsiem zinātniekiem nav pilnīgas atbildes uz šo jautājumu, kā veidojas šīs īpatnības, taču viņi ir atraduši vairākus pavedienus.
“Mēs nezinām, kāpēc dažiem kaķiem ir plankumi, bet dažiem ir svītras, bet ir identificēti divi gēni, kas ietekmē mājas kaķu un savvaļas kaķu plankumu un svītru izmēru un formu,” pētniekus citē izdevums.
Piemēram, mājas kaķiem ar vienu vai divām normālām taqpep gēna kopijām ir svītras, bet kaķiem ar mutācijām abās šī gēna kopijās (viena no mātes un viena no tēva) ir plankumi.
Tomēr – lai gan plankumainie mājas kaķi šķietami nav svītraini, ir secināts, ka tiem savulaik arī ir bijis bija normāls taqpep gēns, jo daži to pēcnācēji tomēr joprojām var būt svītraini.
Tā piemēram, ir vēl viens gēns – Dkk4, kas, šķiet, ir vienkrāsains. Abesīnijas kaķiem ir viena vai divas šā gēna mutācijas un viņa kažoks tikai no pirmā acu uzmetiena šķiet vienkrāsains, patiesībā tas ir plankumains.
Servali ir savvaļas kaķi ar lieliem plankumiem, un tiem ir divas parastās Dkk4 kopijas. Tātad, ja krustotu Abisīnijas kaķi ar servalu, daži pēcnācēji mantos vienu normālu Dkk4 kopiju un vienu mutētu. Pēcnācējiem būs plankumi, kas ir lielāki un retāk nekā plankumi uz Abisīnijas vecāka, bet mazāki un vairāk nekā servaliem.
Lai gan taqpep un Dkk4 mutācijas var mainīt plankumus un svītras, šie gēni vien nekontrolē plankumu vai svītru klātbūtni kaķiem. Tīģerim ar normālu Taqpep gēnu ir svītras, savukārt gepardam ar normālu Taqpep gēnu ir plankumi. Lai gan Taqpep mutācijas var padarīt geparda plankumus gaišus, plankumi nepārvēršas svītrās.