Foto – Dainis Bušmanis

Kāpēc jāpārdod banka “Citadele”
 0

Eksperti vērtē, ka bankas “Citadele” pārdošanai patlaban ir visizdevīgākais laiks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Eiropas Komisija (EK) aizvadītajā nedēļā paziņoja, ka Latvijas piešķirtie atbalsta pasākumi a/s “Reverta” (bijusī a/s “Parex banka”) un a/s “Citadele banka” atbilst ES noteikumiem par valsts atbalstu, un līdz ar to komisija slēgusi savu padziļināto izmeklēšanu.

Šis lēmums ļaus augstākā kvalitātē turpināt bankas “Citadele” pārdošanas procesu, kuru tā vislielākais īpašnieks – Latvijas Privatizācijas aģentūra (LPA) – gribētu pabeigt pirms Saeimas vēlēšanām šā gada rudenī. Otrs bankas “Citadele” īpašnieks ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), tai pieder 25% plus bankas akciju.

Vispiemērotākais brīdis


CITI ŠOBRĪD LASA

LPA valdes priekšsēdētājs Ansis Spridzāns nosauc daudzus iemeslus, kāpēc “Citadele” būtu jāpārdod vai jāpiesaista tai investors šajā gadā: “Investoram vajag pierādījumus un pamatotas prognozes, nevis pieņēmumus par spēju pelnīt, uzlabot savus rādītājus un palielināt tirgus daļu. Banka “Citadele” pēdējos gados ir pierādījusi, ka tā ir iekārojams uzņēmums investoriem – tai ir stabila peļņa (pērn 13,5 miljoni eiro), uzlabota izmaksu un ieņēmumu attiecība, palielināts kredītportfelis, veiksmīgi strādāts produktu un pakalpojumu virzīšanai tirgū. Svarīgi, ka Latvijas tautsaimniecības izaugsmi nākamajos četros piecos gados paredz 3,5 – 5% gadā. Tā būs viena no visstraujākajām izaugsmēm Eiropas Savienībā, kas arī ir svarīgs nosacījums “Citadeles” izaugsmei. Esam arī ieviesuši eiro.” Viņš arī piebilst – patlaban pasaulē ir atdzīvojies ieguldījumu tirgus, tirgū piedāvā citas bankas, kas valsts atbalstu saņēma dižķibeles gados. Latvijas valsts ir uzņēmusies juridiskās saistības. Proti, 2010. gadā ar EK saskaņotais “Parex bankas” restrukturizācijas plāns paredz valsts atbalsta izbeigšanu pēc situācijas stabilizācijas. Patlaban Latvijā uzticība bankām ir atjaunota. Ja banka “Citadele” līdz šā gada 31. decembrim nepiesaistīs investoru (vienkāršā valodā – ja banku nepārdos), tad to veiks ar EK saskaņots atsavināšanas pilnvarnieks. Protams, cena šādas piespiedu pārdošanas gadījumā, visticamāk, būs daudz zemāka, nekā pārdošanu veicot īpašniekam. Tāpat svarīgi, ka pēc valsts atbalsta saņemšanas bankai ir uzlikti dažādi konkurences ierobežojumi, tostarp ierobežota iespēja palielināt tirgus daļu. Noteikti arī līmeņi, ko nedrīkst pārsniegt “Citadeles” noguldījumi un kredītportfelis. Tātad bez investora piesaistes bankas izaugsme apstātos.

Visu ieguldīto neatgūs


Latvijas valsts patlaban no “Citadeles” un “Revertas” ir atguvusi 770,4 miljonus eiro. Abām bankām vēl valstij jāatdod 963,5 miljoni eiro (neieskaitot procentu maksājumus), tostarp “Citadelei” 174,2 miljoni eiro, bet “Revertai” 789,3 milj. eiro. Cik ticama ir šā parāda atdošana?

LPA Komercdarbības dienesta vadītājs Vladimirs Loginovs: “Kamēr banka “Citadele” nav nonākusi privāto investoru rokās un “Reverta” nav pabeigusi aktīvu izstrādi, nevar pateikt, cik valsts atgūs no ieguldītā. Patlaban precīzi var pateikt, ka valsts atbalsts jau ir samazinājies par 770 miljoniem eiro un papildu procentu un citu maksājumu veidā valsts ir saņēmusi 268,5 miljonus eiro. Jau patlaban var teikt, ka ir atgūta vairāk nekā puse no valsts ieguldītās naudas. Gribam cerēt, ka no bankas “Citadele” izdosies atgūt visu tai sniegto valsts atbalstu, ja sekmīgi pabeigs investoru piesaistes procesu. Savukārt “Reverta”, visticamāk, neatgūs visu ieguldīto, vismaz pamatkapitāla apjomā. Tas būtu daudz mazāk nekā Latvijas Bankas aprēķinātie tiešie un netiešie zaudējumi no “Parex bankas” slēgšanas, tos lēsa 4,27 miljardus eiro lielus.” V. Loginovs arī atgādina – Eiropas Savienībā banku krīze šajā gadā vēl nav beigusies, atbalsts ir vajadzīgs Bulgārijas bankām.

Cena un pircēji


Ņemot vērā valstij samaksātos procentus, valstij no sava ieguldījuma bankā “Citadele” ir vēl jāatgūst 130,3 miljoni eiro. LPA un tās investora piesaistes konsultants banka “Société Générale” vērtēja 13 valsts atbalstu saņēmušo banku pārdošanu Eiropā kopš 2012. gada decembra. Secināts, ka šo banku akciju pārdošanas cena atbilst koeficientam 0,3 līdz 1,6 no pašu kapitāla vērtības. “Citadelei” pašu kapitāla vērtība šā gada otrā ceturkšņa beigās bija 146 miljoni eiro. Vai pircējs maksās tikpat lielu cenu? SIA “Superia” partneris Mārtiņš Krūtainis, Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis un citi eksperti norāda – pārdošanas procesam lielu ļaunumu nodarīja informācijas noplūde par iespējamajiem bankas pircējiem. “Banku pārdošanā ir jāievēro vispārpieņemtie nosacījumi, un viens no vissvarīgākajiem ir konfidencialitāte. Tajā ir ieinteresēts gan pircējs, gan arī pārdevējs. Pircējs nevēlas, lai par viņa darbībām uzzina konkurents, bet valstij vissvarīgākais – lai pircēji nevienojas par cenu,” tā M. Krūtainis.

Reklāma
Reklāma

LPA uzsver – banku bizness ir lielā mērā atkarīgs no reputācijas, tas ir uzticības bizness. Jebkuru baumu izplatīšana var traucēt darījumu vai pat to izjaukt.

LPA patlaban neatklāj, cik iespējamo pircēju veic padziļinātu “Citadeles” izpēti, vien norāda, ka viņi “jūt spiedienu”. Aģentūra rosinājusi Drošības policiju atrast pļāpīgo informācijas paudēju. “Šajā gadījumā runa ir par miljoniem. Vainīgais ir pelnījis naudas sodu un cietumsodu,” tā M. Krūtainis.

LPA sagatavos vērtējumu Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijai un valdībai par visu iespējamo pircēju piedāvājumu. Lēmēja par “Citadeles” pārdošanu būs valdība.

Bankas “Citadele” investora piesaistes process


* 2010. gada 15. septembrī ar Eiropas Komisiju saskaņoja “Parex bankas” restrukturizācijas plānu, kas paredz valsts atbalsta izbeigšanu pēc situācijas stabilizācijas. Šobrīd ir piemērotākais brīdis – no 2014. gada Latvija ir ieviesusi eiro, tas ir ļoti nozīmīgs solis ārvalstu investīciju piesaistei, tāpat banka “Citadele” strādā stabili un ir pelnošs uzņēmums. Līdz ar to restrukturizācijas plāna galvenais mērķis – krīzes situācijas novēršana un situācijas stabilizācija – ir sasniegts un bankai nepieciešams investors vai investori, kuri nodrošinās bankas ilgtermiņa attīstību un plašākas attīstības iespējas.

* 2013. gada jūlijā valdība lēma atsākt investoru piesaistes procesu bankai “Citadele”.

* 2013. gada 22. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja finanšu konsultanta atlases komisijas ieteikumu slēgt līgumu ar starptautisku investīciju banku “Société Générale”, kuras uzdevums ir noteikt valstij labāko investoru piesaistes modeli bankai “Citadele”, kā arī veikt investoru piesaisti.

* “Société Générale” ir viena no lielākajām Eiropas finanšu pakalpojumu grupām, uzņēmums nodarbina vairāk nekā 154 000 darbinieku 76 valstīs, sniedzot pakalpojumus 32 miljoniem klientu visā pasaulē. “Société Générale” kā finanšu konsultanti ir piedalījušies “Citibank Belgium” pārņemšanas darījumā, kā arī konsultējuši “Sberbank”, kas 505 miljonu eiro vērtā darījumā pārņēma “Volksbank International”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.