Kāpēc ir vērts lietot uzturā bioloģisko pārtiku? 0
Uzturā lietotie pārtikas produkti ir cieši saistīti ar mūsu veselību. Iespējams, tieši tāpēc arvien vairāk ģimeņu iegādājas organisko jeb bioloģisko pārtiku. Šāda veida pārtika tiek uzskatīta par cilvēkam veselīgāku un dabai draudzīgāku izvēli, bet vai tā tiešām ir? Vivus.lv ir apkopojis svarīgāko informāciju par organiskās pārtikas īpašībām un to ietekmi uz cilvēka organismu. Lasi un uzzini!
Kas tad īsti ir organiskā pārtika un kā to atpazīt?
Vārdu „organisks” ir iespējams attiecināt uz veidu, kā lauksaimnieki izaudzē un apstrādā lauksaimniecības produktus: augļus, dārzeņus, graudaugus, gaļu un piena produktus. Bioloģiskajā lauksaimniecībā kultūra tiek audzēta, neizmantojot sintētisko mēslošanu, notekūdeņu dūņas, vairumu ķīmisko pesticīdu kaitēkļu kontrolei. Savukārt mājlopu un mājputnu audzēšanā netiek izmantotas antibiotikas vai augšanas hormoni.
Un kā ir ar ĢMO un E – vielām?
Organiskā pārtika nedrīkst saturēt ģenētiski modificētos organismus, mākslīgās piedevas un smaržvielas. Interesants fakts – bioloģiskie produkti var saturēt E – vielas, bet tikai dabīgas izcelsmes konservantus, iebiezinātājus un krāsvielas. Tātad ekoloģiskā pārtika nesatur pesticīdus un ĢMO, bet kas tad īsti uz to norāda?
Meklējiet zaļo ekolapiņu
Lielveikalu plauktos ir atrodami neskaitāmi pārtikas produkti ar dažādiem „zaļajiem” uzrakstiem, piemēram, „Dabīgs produkts”, „Bez E – vielām”, „Lauku labums” u.c. Lai arī šie uzraksti varētu norādīt uz kvalitatīvāku produkciju, tomēr tie nav attiecināmi uz bioloģisko pārtiku. Kādā gadījumā mēs varam būt pārliecināti, ka liekam savos iepirkuma ratiņos ekoloģiskus produktus?
Uz to norāda Eiropas Savienības bioloģiskais marķējums – zaļā ekolapiņa, kas ir obligāts ekomarķējums jau kopš 2011. gada. Arī Latvijā audzētai bioloģiskajai pārtikai ir savs papildu marķējums – „Latvijas ekoprodukts.” Ja uz iepakojuma ir norādīts, ka tas ir „bio” vai „eko” produkts, bet nav zaļās ekolapiņas, tad neuzķeries! Par bioloģisku produktu var saukt tikai tad, ja tam ir piešķirts bioloģiskās lauksaimniecības sertifikāts.
Organiskās pārtikas ietekme uz cilvēka veselību
Vienkāršiem vārdiem sakot, organiskā pārtika ir tā, kuras apstrādes procesā nav izmantota ķīmija. Tas liek domāt par šāda veida pārtikas labo ietekmi uz cilvēka organismu, tomēr daudzos avotos tiek norādīts, ka nav konkrētu pētījumu, kas pamatotu šādu pieņēmumu. Daļa zinātnieku uzskata, ka nav iespējams iegūt pilnu veselības ainu dažādu faktoru ietekmē, pat ja tiktu veikts pētījums, sadalot cilvēkus grupās – vienā, kas ēd tikai organisko pārtiku, un otrā, kuri ēd tikai „parasto” pārtiku.
Kamēr vieni zinātnieki apšauba arvien vairāk popularitāti gūstošo eko pārtiku, citi tikmēr padziļināti pēta organisko produktu sastāvu. M. Baranski pētījumā (British Journal of Nutrition, 2014) par augstāku antioksidantu koncentrāciju un mazāku kadmija un pesticīdu atlikumu daudzumu organiski audzētās kultūrās tika atklāts, ka bioloģiskās lauksaimniecības produktiem ir augstāka uzturvērtība – bioloģiskie dārzeņi un augļi satur vairāk antioksidantu. Līdzīgos pētījumos tika atklāts, ka:
● ekoloģiski audzētām vistām ir stiprāka imūnsistēma;
● bioloģiskajā gaļā un pienā ir vairāk „labo” tauku, piemēram, organiskais piens satur vairāk antioksidantu, omega-3 taukskābju un vitamīnu, kas ir saistīts ar govju dabisko ganīšanos.
Kādēļ tas ir svarīgi mūsu organismam?
Veselāka sirds un stiprāka imūnā sistēma
Dabiskās dzīvnieku ganīšanās dēļ dzīvnieku izcelsmes produktos ir atrasts lielāks konjugētās linolskābes daudzums, kas var veicināt sirds un asinsvadu aizsardzību. Organiskā pārtika var uzlabot arī imūnās spējas, jo pētījumos ar dzīvniekiem tika atklāts, ka ģenētiski modificēta pārtika var pavājināt imunitāti un palielināt jutību pret alergēniem.
Un kā ir ar organiskās pārtikas ietekmi uz vidi?
Bioloģiskā lauksaimniecība paredz arī veselīgas vides veidošanos. Kā tas izpaužas:
● augu mēslošanai tiek izmantots tikai organiskais mēslojums, kas rada labvēlīgāku vidi mikroorganismu darbībai un samazina eroziju;
● bioloģiskās lauksaimniecības izmanto mazāk elektroenerģijas un degvielas, kas savukārt samazina emisiju veidošanos, piemēram, metāna un slāpekļa oksīda izdalīšanos;
● dzīvnieku labklājības uzturēšana – bio saimniecībās dzīvnieki tiek baroti ar veselīgu un bioloģisku barību, neizmantojot antibiotikas vai augšanas stimulatorus.
Vai bioloģiskajai pārtikai ir savas ēnas puses?
Iespējams, vienīgais mīnuss, pērkot bioloģisko pārtiku, kas satrauc vairumu cilvēku, ir tās cena. Visbiežāk organiskā pārtika ir daudz dārgāka par „parasto” pārtiku. Daļēji tas ir tāpēc, ka bioloģiskās lauksaimniecības paredz dārgākas audzēšanas un ražošanas metodes.
Ceļā uz veselīgāku dzīvesveidu
Tā kā bioloģiskās lauksaimniecības apjomi visā pasaulē tikai pieaug, ir vērojama tendence uzturā lietot veselīgākus un uzturvielām bagātākus pārtikas produktus.Tātad pieprasījums ir, un tas ir tikai loģiski. Cilvēkiem, kuri rūpējas par savu veselību, ir svarīgi zināt, no kurienes nāk un kā tiek ražoti produkti, kas tiek lietoti uzturā ik dienu.
Tiem, kuri nespēj izšķirties, vai organiskā pārtika ir veselīgāka, eksperti rekomendē lietot uzturā svaigus, sezonālus un vietējus pārtikas produktus, kas patiešām satur vairāk uzturvielu un kam ir labāka garša. Vivus.lv, kura piedāvājumā ir ātrs kredīts, iesaka – parūpējies par sevi un savu ģimeni, ēdot veselīgi!