Kāpēc ir slikta elpa? 0
Lasītājs jautā:“Kāpēc pamostoties ir slikta elpa? Vai vispār iespējams, ka mute no rīta uzreiz pēc pamošanās ir svaiga?”
“Slikta elpa jeb halitoze ir izplatīta un sena problēma. Pat Senajā Ēģiptē pirmo stundu pēc pamošanās mēdza dēvēt par “sliktās elpas stundu”. Nakts laikā mutes dobums kļūst sausāks, un tā mikroflora nespēj pietiekami efektīvi cīnīties ar mikrobiem. Sliktā rīta elpa rodas tāpēc, ka nakts laikā mazinās siekalu sekrēcija un palielinās baktēriju skaits. Aptuveni stundas laikā pēc pamošanās elpai atkal būtu jābūt neitrālai.
Parasti slikta elpa no rīta uzreiz pēc miega novērojama cilvēkiem vecumā no 25 gadiem. Tas saistīts galvenokārt ar izmaiņām siekalu sastāvā, vielmaiņas palēnināšanos, kaulu blīvuma samazināšanos, stresa faktoru uzkrāšanos, pārslodzi.
Mēdz būt arī izņēmumi.
Jāatceras: jo vecāki mēs kļūstam, jo vairāk uzmanības jāpievērš mutes dobuma higiēnai,” atgādina klīnikas Dali Dental zobu higiēnists Jurijs Mihelovičs. “Daudzi cilvēki pat nenojauš, ka viņiem ir slikta elpa. Cilvēks pieradis pie savas smaržas, tādēļ nespēj to novērtēt objektīvi. Turklāt tikai retais uzdrošinās draugam vai citam tuvam cilvēkam pajautāt, vai viņam ir slikta elpa.”
Pirms ikvakara zobu tīrīšanas nepieciešams ar zobu diegu izdiegot visas zobu starpas. Pēc tam var paostīt izmantoto zobu diegu. Ja jūtat nepatīkamu smaku, tas var liecināt par halitozi. Taču halitoze ir tikai sekundāra problēma, kādas citas slimības sekas. Vairumā gadījumu halitozes cēlonis meklējams tieši mutes dobumā.
Mutes dobums ir cieši saistīts ar gremošanas sistēmu (barības vadu, kuņģi un zarnu traktu), tādēļ iespējams, ka problēma slēpjas kuņģī.
Halitozes cēlonis var būt arī hroniskas iesnas un faringīts (rīkles gļotādas un limfoidālo audu iekaisums), kas uz iekaisušās gļotādas liek savairoties baktērijām. Līdzīgi simptomi ir barības vada un kuņģa slimību gadījumos.
Sliktas elpas izraisītāji var būt medikamenti, kas samazina siekalu sekrēciju, piemēram, antihistamīna preparāti, tūsku mazinoši līdzekļi jeb dekongestanti, antidepresanti un nomierinošās zāles, kā arī zāles pret hipertoniju.
Sliktu elpu riskē iegūt arī dažādu striktu diētu ievērotāji. To veicina galvenokārt divi faktori: sausums mutes dobumā un nepatīkama smaka, kas rodas, pastiprināti sadedzinot organisma taukus. Dedzinot liekos taukus un ievērojot kādu striktu diētu, pastiprināti jākontrolē mutes dobuma higiēna, kā arī jādzer daudz šķidruma.
Slikta elpa var rasties arī cukura diabēta gadījumā.
80% gadījumu par sliktas elpas cēloni tiek uzskatīts tieši periodontīts (zoba saknes un smaganu iekaisums), kura viens no galvenajiem cēloņiem ir zobu diega neizmantošana. Ja starpzobu spraugās regulāri iesprūst ēdiena paliekas un tās netiek iztīrītas, var rasties periodontālās kabatas, kurās savairojas mikrobu kolonijas. Tas savukārt var paplašināt periodontālo kabatu un var novest pat pie zobu kustīguma. Periodontālās kabatas izvērstā veidā līdzinās kairinātai brūcei uz smaganu virsmas. Iekaisuma gadījumā tās asiņo pat zobu tīrīšanas laikā, un dažkārt novērojams smaganu uztūkums.
Ja no rītiem regulāri jūtama slikta elpa, jādodas pie zobu higiēnista, kurš ar īpašu ierīci izmērīs mutes dobuma periodontālās kabatas un sniegs ārstēšanas rekomendācijas. Ja patoloģiju neatrod mutes dobumā, bet sliktā elpa nezūd, būtu jāvēršas pie cita speciālista, noskaidrojot patieso problēmas iemeslu.
Periodontālo kabatu gadījumā iespējams izārstēt iekaisumu un apturēt kabatas dziļuma palielināšanos, tomēr atjaunot kabatu dziļumu līdz sākotnējam – veselajam stāvoklim – vairs nav iespējams.
Nav viena noteikta veida, kā no rīta pamosties ar svaigu un tīru mutes dobumu, jo miega laikā samazinātas siekalu izdalīšanās dēļ mikrobu aktivitāte noris ar pilnu sparu.