Kāpēc ir augsts asinsspiediens? 0
“Kāds varētu būt augsta asinsspiediena iemesls? Man visu mūžu tas bija normāls, bet apmēram trīs mēnešus turas ļoti augsts – 258/116. Jūtos slikti, grūti paiet, kājas ļoti smagas. Asinsanalīzes atbilst normai. Ģimenes ārste teica, ka man ir arteriālā hipertensija, citreiz – ka arteriālā hiperēmija. Kas tā tāda? Ārste izraksta spiedienu pazeminošas zāles, bet nevar noteikt tā iemeslu. Kāda ir ārsta atbildība? Vai varu ar ģimenes ārsti noslēgt līgumu, ka dzeršu viņas izrakstītās zāles, bet viņa garantē, ka mani nepiemeklēs insults vai infarkts? Gadījumā, ja tas notiks un es nomiršu, ārste uzņemas mani apbedīt.” Lidija Aizkrauklē
Ģimenes ārste Krista Roze skaidro, ka Latvijā nav pieejams pakalpojums, kas ļautu noslēgt individuālus līgumus ar ģimenes ārstiem. Turklāt reizēm, pat ļoti rūpīgi veicot izmeklējumus, neizdodas ātri un viegli atrast augsta asinsspiediena cēloni, tāpēc nevar vainot ārstu, ka viņš nevar sniegt pacientam skaidru atbildi.
– Atbildot uz jūsu jautājumu par arteriālo hiperēmiju – tā ir asiņu pārpilnība kādā orgānā vai audu apvidū, kas rodas, paplašinoties arteriolām vai kapilāriem, – skaidro ārste. Krista Roze arī uzsver: ja, lietojot zāles, asinsspiediens tik un tā ir ļoti augsts, patiešām ir liels insulta risks, tādēļ bez kavēšanās jāveic papildu izmeklējumi: asinsanalīzes (holesterīna, vairogdziedzera hormonu, nieru rādītāji, C hepatīta, glikozes rādītāji), urīna analīze, ehokardiogramma (iespējams redzēt sirds attēlu: sirds vārstuļus, sieniņas), nieru asinsvadu pārbaude, kas, ļoti iespējams, palīdzētu atrast cēloni. Tāpat jālūdz, lai ģimenes ārsts izraksta norīkojumu pie kardiologa, un pēc iespējas ātrāk jādodas uz konsultāciju pie šā speciālista, lai noskaidrotu augstā asinsspiediena iemeslus un izrunātu visus sasāpējušos jautājumus.