Kāpēc invaliditāti vecam cilvēkam nepiešķir uz mūžu 0
Kāpēc invaliditāti vecam cilvēkam (86 gadi) piešķir tikai uz diviem gadiem? Skaidrs, ka tādā vecumā pēkšņi veselība vairs nevar kļūt labāka. Vai tiešām atkal no jauna jāformē un jāvāc visi dokumenti un pēc tam speciāli jāved cilvēks, kuram grūti pārvietoties, uz Rīgu, lai vēlreiz tiktu pie invaliditātes? Kāpēc to mūsdienās nevarētu nokārtot ātrāk un civilizētāk, piemēram, elektroniski? JĀNIS DAUGAVPILS NOVADĀ
Veicot invaliditātes ekspertīzi, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ņem vērā Invaliditātes likumā un Ministru kabineta Noteikumos par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību normas. Noteikumi paredz, ka invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas termiņi no 18 gadu vecuma var būt:
• seši mēneši, viens gads, divi gadi, pieci gadi;
• uz mūžu (ja konstatēti MK noteikumu pielikumā minētie anatomiskie defekti vai veselības traucējumi, vai ir stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, kuru dēļ invaliditāte bijusi nepārtraukti noteikta ne mazāk kā piecus gadus).
!!! Termiņu, uz kādu nosakāma invaliditāte katrā konkrētā gadījumā, nosaka ārsts eksperts, kurš lēmuma pieņemšanā ir neatkarīgs, vērtējot ne tikai noteikto medicīnisko diagnozi, bet arī izraisītos funkcionālos traucējumus.
Nereti persona uz invaliditātes un darbspēju ekspertīzi tiek nosūtīta uzreiz pēc diagnozes noteikšanas, akūtā stāvoklī, turpretī normatīvajos aktos noteikts, ka šādu ekspertīzi veic, ja persona nepārtraukti ārstējusies vismaz sešus mēnešus pirms iesnieguma iesniegšanas dienas VDEĀVK, tai ir radušies vai var uzskatīt, ka ir radušies, stabili funkcionēšanas ierobežojumi. Tādos gadījumos ārsts eksperts invaliditātes termiņu var nenoteikt uz mūžu bet, piemēram, uz diviem gadiem.
Diez vai cilvēkam, kuram jau bijusi piešķirta invaliditāte, tagad atkārtoti vajadzēs ierasties Rīgā, jo invaliditātes un darbspēju ekspertīzi valsts komisija vairākumā gadījumu veic bez personas klātbūtnes. Tāda nepieciešamība var rasties vienīgi tad, ja ekspertīzi veic pirmreizējos invaliditātes noteikšanas un lēmumu apstrīdēšanas gadījumos.
UZZIŅA
• Iesniegumu un nepieciešamos dokumentus invaliditātes ekspertīzei cilvēks var iesniegt personīgi, nosūtot pa pastu, elektroniskā dokumenta formā atbilstīgi normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu, kā arī vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā: www.latvija.lv, aizpildot speciālu tiešsaistes formu un izmantojot portālā pieejamos personas identifikācijas līdzekļus.
• Dokumentus invaliditātes ekspertīzei personīgi var iesniegt ne tikai Rīgā, bet arī VDEĀVK nodaļās Daugavpilī, Gulbenē, Jelgavā, Jēkabpilī, Kuldīgā, Liepājā, Rēzeknē un Valmierā.
• Dokumentus invaliditātes ekspertīzei var iesniegt arī personas ārsts, iepriekš nosauktajos veidos un vietās.
• Lēmumu par invaliditātes piešķiršanu var saņemt gan personīgi, ierodoties komisijā, gan pa pastu (vēlamo dokumentu saņemšanas veidu norādot iesniegumā). Dokumentus var saņemt arī cita iesniegumā norādītā persona.