Kā noteikt kariesa risku bērnam? 0
Visprecīzāk kariesa risku var izvērtēt zobārsts vai zobu higiēnists, izanalizējot bērna ēšanas paradumus, novērtējot zobu tīrīšanas kvalitāti, kā arī pārbaudot vecāku mutes veselību.
Taču Jūs paši varat novērtēt sava bērna kariesa risku. Ja kaut uz vienu no turpinājumā norādītājiem apgalvojumiem Jūs varat atbildēt apstiprinoši, tad Jūsu bērnam ir augsts kariesa risks:
- Mātei vai primārajam aprūpētājam pēdējo 12 mēnešu laikā ir vai ir bijis aktīvs zobu kariess;
- Bērns lieto pudelīti, kas satur nevis ūdeni, bet pienu vai piena maisījumu;
- Bērns nepārtraukti lieto pudelīti;
- Bērns guļ ar pudelīti vai tiek barots pēc pieprasījuma;
- Bērns bieži (> 3 reizes dienā) lieto cukuru (dabīgu vai mākslīgu) saturošas uzkodas;
- Bērna mutes dobuma stāvokli ietekmē siekalu daudzuma samazinoši faktori: medikamenti (piem. astmas (albuteriols) vai hiperaktivitātes gadījumā) vai medicīniskie faktori (piem., ķīmijterapija un staru terapija);
- Bērnam ir attīstības traucējumi.
Kā saglabāt bērna zobu veselību?
Izvēloties māneklīti, jāpievērš uzmanība tā lielumam (māneklītis jāizvēlas atbilstoši bērna vecumam). Jāatceras, ka no māneklīša jāsāk atteikties, bērnam sasniedzot gada vecumu, lai izvairītos no žokļu deformācijas. Ja pamanāt, ka bērns miegā vai arī nomodā sūkā īkšķi, centieties uzreiz pārtraukt šo ieradumu. Gada vecumā bērns jāradina dzert no krūzītes. Ja piena zobi (gan sānu, gan priekšējiem) ir cieši novietoti, tad katru vakaru tie ir jātīra ar zobu diegu. Vecākiem vai aprūpētājiem, kam ir bojāti zobi vai slikta mutes higiēna, ieteicams ikdienā lietot ksilitolu saturošas košļājamās gumijas (pēc katras ēdienreizes).
GC firmas produktu MI Paste (kazeīna fosfopeptīda – amorfais kalcija fosfāts), ieteicams gan pieaugušajiem, gan maziem bērniem, kuriem ir paaugstināts kariesa risks. Pēc pārslimotās saaukstēšanās, gripas vai citas infekciozas saslimšanas ir jānomaina zobu birste.
Par I.Rendencies pētījumu “Profilakses programmas izstrāde un kariesa attīstības novērtējums grūtniecēm un viņu bērniem”:
Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka grūtnieču un jauno māmiņu izglītošana būtiski samazina mazu bērnu kariesa attīstību. Vairākas pasaules vadošās zobārstu un bērnu zobārstu asociācijas ir izstrādājušas vadlīnijas, kā pasargāt bērnus no kariesa, izglītojot grūtnieces un jaunās māmiņas.
I.Rendenieces pētījuma ietvaros tika apsekotas 85 brīvprātīgi iesaistītas grūtnieces. Pētījumā gaitā tika novērtētas viņu zināšanas par savas un topošā bērna mutes veselību. Grūtniecēm tika sniegtas rekomendācijas par savu un savu bērnu mutes kopšanu ikdienā. Jaunās māmiņas ar bērniem tika apsekotas, kad bērns sasniedza gada un divu gadu vecumu. Pētījuma beigās mātēm bija jāaizpilda anketa par bērna ēšanas un zobu kopšanas paradumiem.
Paralēli tam, kontroles grupā piedalījās 95 māšu un divgadīgu bērnu pāri. Kontroles grupa nebija iekļauta nekādās profilakses un izglītošanas programmās. Tika secināts, ka pētījumā iesaistītiem bērniem, kuru vecāki ievēroja iepriekš dotos norādījumus, bija par 34.5% zemāka kariesa izplatība, salīdzinot ar kontroles grupas bērniem.
Pētījuma mērķis bija izstrādāt un novērtēt stomatoloģisko slimību profilaktisko programmu bērniem, kas uzsākta mātes grūtniecības laikā un balstoties pētījumā gūtajos datos dr.I.Rendeniece ir izstrādājusi profilakses programmu grūtniecēm par pareizu mātes un topošā bērna mutes kopšanu, bērna mutes veselības pasi un mutes veselības vadlīnijas grūtniecēm un maziem bērniem.
Ar pilnu Dr.Ingas Rendenieces promocijas darba versiju var iepazīties šeit.