Kāpēc Giels? NEPLP skaidro atlases kritērijus un nosoda politiķu izteikumus 1
Reaģējot uz negatīvo vērtējumu par Latvijas Televīzijas valdes konkursa rezultātiem, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) skaidrojusi kritērijus, kāpēc konkursā uzvarējis Einārs Giels.
NEPLP arī nosodījusi politiķu izteikumus, ka konkursā varētu būt pieļauti likumpārkāpumi.
Einārs Giels ir saņēmis pārmetumus par pieredzes trūkumu medijos, kā arī neizpratni raisīja viņa ievietotās fotogrāfijas sociālajos tīklos.
Atbildot politiķu publiskiem apgalvojumiem, ka konkurss uz vakantajiem Latvijas Televīzija valdes priekšsēdētāja un valdes locekļa digitālās attīstības un satura jautājumos amatiem neatbilst normatīvo aktu prasībām un būtu izsludināms jauns konkurss, NEPLP norāda, ka “šādu politiskās varas iejaukšanos neatkarīgas autonomas institūcijas lēmumā par sabiedriskā medija vadības atlases procesu, kategoriski nosoda”.
Paziņojumā norādīts, ka konkursa komisija tika paplašināta, jo agrāk tie bija trīs NEPLP locekļi, divi eksperti un viens izpildvaras pārstāvis. Šai konkursā tie bija pieci NEPLP locekļi, kā arī trīs neatkarīgi eksperti ar padomdevēju tiesībām – NEPLP Sabiedriskās konsultatīvās padomes vadītāja, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja un LTV arodbiedrības valdes priekšsēdētāja.
Konkursa gaita tikusi nošķirta no izpildvaras, neiekļaujot konkursa komisijā Pārresoru koordinācijas centra pārstāvi.
Jau konkursu 1. kārtā no dalības konkursā tika izslēgti tie kandidāti, kam nav likumā noteiktā 5 gadu pieredze mediju jomā vai uzņēmumu vadībā.
Padome citē likumu, kas paredz, kas noteic, ka “Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome ieceļ un atceļ sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu valdes. To locekļus izrauga atklāta konkursa kārtībā. Konkursa nolikumu apstiprina Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome.”.
“”Jaunās Vienotības” un Jaunās konservatīvās partijas uzsāktās bezprecedenta politiskā spiediena kampaņas ļoti atgādina Ungārijas un Polijas izvēlēto ceļu uz tiešu sabiedrisko mediju pakļaušanu politiskai kontrolei, izdarot rupju politisko spiedienu uz sabiedriskā medija valdi un neatkarīgu regulatoru. Par esošo situāciju esam informējuši gan Eiropas Raidorganizāciju Asociāciju (EBU), gan Eiropas audiovizuālo pakalpojumu regulatoru grupu (ERGA),” uzsver NEPLP priekšsēdētāja vietnieks Ivars Āboliņš.