Farmācijas kompānijām ir maza interese radīt jaunas zāles retajām slimībām. Vai to var mainīt? 23

Viens liels, svarīgs un bieži vien noklusēts jau jautājums par jaunu medikamentu izstrādāšanu. Tas ir ārkārtīgi
dārgs process. Attiecīgi problēma ir tā, ka farmācijas gigantiem ļoti zema motivācija ieguldīt miljonus un pat miljardus, izstrādājot medikamentus, kas būs vajadzīgs vienam, diviem, pieciem vai 10 cilvēkiem, šādi problēmu par jaunu medikamentu izstrādi TV24 raidījumā “Dr. Apinis” izgaismo Madara Auzenbaha, BKUS Reto slimību programmas virsārste, pediatre un bērnu reto slimību pētniece.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Jebkurā gadījumā, pat farmācijas milži tos miljardus ieguldīs maz pieprasītā medikamentā, cik tad maksās pašas šīs zāles? Nav izdevīgi viņiem,” uzsver speciāliste.

Retās zāles sauc par orfānajiem medikamentiem jeb bāreņu medikamentiem, tas ir to ārkārtīgi dārgo izmaksu dēļ. Auzenbaha norāda, ka ir saprotams, ka farmkompānijas ir ieguldījušas daudz šajos pētījumos un viņas vēlas šo naudu, protams, atpelnīt, bet tas pacientiem pavisam nav par labu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Patiesībā tā sanāk, ka ir nevienlīdzīga situācija un pret citiem slimniekiem un cilvēkiem. Tāpēc ministra kungam ir jādomā, kā par iespējami mazākiem līdzekļiem pēc iespējas vairāk sasniegt, lai palīdzētu cilvēkiem. Latvijā diemžēl ir, kā ir,” secina speciāliste.

Tiklīdz tiek noskatīts parastam pacientam pretī reto slimību pacients, tāds noteikti iztērēs vairāk naudas, jo viņa zāļes vienkārši pēc fakta ir dārgākas, situāciju skaidro Auzenbaha, piebilstot, ka “tāpēc mēs ārkārtīgi cenšamies aizstāvēt reto slimību pacientu tiesības un iespējas līdzvērtīgi saņemt ārstēšanu. Cilvēks jau nav vainīgs, ka viņam ir šī retā slimība, ka viņš nav viens no miljoniem, kuram var nopirkt aptiekā vienkārši paracetamolu.”

Tāpēc arī par to tik daudz runājam, saka ārste, lai valsts un valdība, un visi ieraudzītu, ka reto slimību pacientu un viņu vajadzības nav mazāk nozīmīgas kā biežo slimību pacientiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.