Foto – Inita Šteinberga

Kāpēc dzeltē un vīst flokši 0

Ko darīt ar flokšiem? Jau vasaras sākumā sāka vīst, dzeltēt un nokalst dzinumi. Vispirms sākās ar vienu ceru. Nu ir arī citiem, bet mazāk. Varbūt vainojams tas, ka iestādīju dažus jaunus, pirktus flokšus, kam varbūt bija kāda slimība? OTTO ENGURES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Noteikt īsto iemeslu attēlā redzamajai flokšu ligai ir grūti pat stādaudzētavas Baižas (ir arī plaša flokšu kolekcija) saimniecei Maijai Baižai. Viens no iemesliem, kas var būt vainojams daudzās problēmās, ir ekstrēmie laika apstākļi. Augam no sausuma var būt traumētas saknes. Slimot kā pirmais sācis neizturīgākās šķirnes stāds.

Tā varētu būt sēnīšu izraisīta slimība – vīte (sakņu kakliņš arī nobrūnējis). Mēdz parādīties mitrās, skābās, blīvās augsnēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīga izskata postījumus var izraisīt arī kaitēklis stiklspārnis, kurš vairāk pazīstams kā jāņogu, upeņu dzinumu postītājs.

Taču iespējams, ka tas varētu būt arī kāds mazāk zināms vīruss. Varbūt kaut kas nogājis greizi ar mēslošanas režīmu. Piemēram, augsnē liela minerālvielu koncentrācija vai kūtsmēsli apdedzinājuši saknes. Šādā situācijā mazdārziņa saimnieks noteikti neveiks augsnes analīzes vai pašu augu nenesīs uz laboratoriju, lai gūtu skaidrību.

Lai arī kāds būtu cēlonis, slimais cers jāizrok. Ja arī saknes ir bēdīgā stāvoklī un maz zaļo dzinumu, augs jāiznīcina. Tik un tā skaistuma no tā vairs nekāda.

Ja izraktais cers izskatās cerīgi vai izmest žēl, tad visus dzinumus zemu nogriež (atstāj pumpuriņus ap sakņu kakliņiem), norauj bojātās sakņu un lakstu daļas. Augsni nokrata. Ceru iestāda karantīnā – ielabotā dārza augsnē tālāk no citiem flokšiem, kur tie iepriekš nav auguši.

Dobē izrakto bedri starp vecajiem flokšiem aizpilda ar jaunu, labu augsni. Visus labi salaista.

Tagad zemu nogriezti flokši rudenī vēl var pagūt uzziedēt. Augus nelabvēlīgi ietekmē tas, ja tie aug uz āderes. Veidojot flokšu kolekcijas, jāņem vērā, ka veco krūmu vietā jaunus nevajag stādīt. Taču, arī stādot blakus, jārēķinās, ka vecie flokši jaunpienācējam noņems spēku un centīsies nomākt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.