Foto: Pexels

Kāpēc daudziem vecākiem viens no bērniem ir mīļāks 1

Ja jums vaicātu, kuru no bērniem mīlat vairāk, visticamāk, jūs atbildētu: “Es pret visiem izturos vienādi.” Varbūt pat paustu sašutumu – kas gan tie par vecākiem, kuriem viens no bērniem ir mīļāks? Taču šādu ģimeņu ir daudz, un to nevajadzētu slēpt, uzskata psihiatre Treisija Asamoa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Vairāku gadu pētījumi apstiprina to, par ko mums jau sen bija aizdomas – lielākajai daļai vecāku ir savi mīluļi. Nav svarīgi, kas ir iemesls tādai piesaistei – dzimšanas kārtība, dzimums vai kopīgās intereses. Tomēr vecāki turpina visu noliegt, un mocīties ar vainas izjūtu. Pat ja priekšroka, ko dodat kādam no bērniem, nav tik acīmredzama, viņa brāļi un māsas parasti to pamana.

Nav pārsteidzoši, ka tādas attieksmes (reālas vai tikai daļēji uztvertas) rezultāts ir ģimenes konflikts, uzvedības traucējumi un depresija. Patiesībā nemaz nav tā, ka vienu no bērniem jūs mīlat vairāk.

CITI ŠOBRĪD LASA
Visticamāk, kaut kas jūsu dvēselē rezonē ar viena bērna personību vairāk nekā ar cita bērna personību.

Būtībā tas ir līdzības jautājums. Kāpēc mums ir tik grūti atzīt šo faktu?

Daži vecāki var būt noraizējušies, vai tā viņi nenodara kaitējumu citu bērnu psihei. Citi sajauc simpātijas pret viena bērna personību ar mīlestību, ko viņi izpauž pret visiem bērniem. Daži vecāki uzskata, ka atklāta favorīta atzīšana neizbēgami novedīs pie citu bērnu diskriminācijas. Un tomēr mēģiniet pieļaut domu, ka jums ir tiesības sajust lielu pieķeršanos vienam bērnam. Izpratne par patiesajiem motīviem noteikti var atveseļot situāciju ģimenē un uzlabot attiecības ar bērniem.

Tā vietā, lai audzētu vainas sajūtu vai visu noliegtu, jūs varat un jums vajadzētu aizdomāties par to, kā izturaties pret katru bērnu. Centieties saprast: kā šīs atšķirīgās jūtas pret katru no bērniem ietekmē jūsu audzināšanas metodes un attiecības ģimenē? Tāda jūtu izpēte palīdzēs labāk izprast sevi, personīgās īpašības un principus, pēc kuriem jūs veidojat kontaktus ar cilvēkiem.

Labāk ir apjaust, ko jūs domājat un jūtat par sevi. Nosaukšu dažus rakursus, no kuriem ir lietderīgi apskatīt šo tēmu.

1. Jūsu attiecībām ar bērniem ir dziļas saknes

Reklāma
Reklāma

Jūs ar katru bērnu komunicējat atšķirīgi un tam ir iemesli. Daļēji tie ir atkarīgi no attiecību pieredzes ar saviem vecākiem un citiem nozīmīgiem pieaugušajiem pirms savas ģimenes izveidošanās. Kāds no bērniem var ar izskatu, uzvedību, raksturu atgādināt mīļoto vectēvu vai vecmāmiņu, un tad jūs pret viņu jutīsiet īpaši siltas jūtas.

Kāds cits bērns dažās situācijās var uzvesties kā vecāks, ar kuru jūs nesatikāt un bieži strīdējāties.

Tad viņš ar savu rīcību negribot provocēs negatīvu reakciju.

Ņemot vērā, ka personīgās bērnības pieredze var ietekmēt attiecības ar saviem bērniem, padomājiet par to, ar ko jūtas pret bērnu ir unikālas un kā tās apgrūtina sveša ietekme. Ja nepieciešams, jums jālabo veids, kā mijiedarbojaties ar dēlu vai meitu un jāatbrīvojas no savas pagātnes sloga.

2. Bērni var būt spogulis, kas atspoguļo jūsu personību

Mēs atšķirīgi reaģējam uz tām bērnu īpašībām, kuras redzam arī sevī. Īpašības, kas mums sevī patīk, labprāt pieņemam arī bērnos. Kad „spogulis” rāda kaut ko, kas nepatīk, vai ko neesam gatavi sevī atzīt, bieži jūtam diskomfortu. Sekas – cenšamies izvairīties no satikšanās ar saviem trūkumiem, vai izrādām naidīgumu un pat agresiju.

3. Jūsu jūtas pret bērniem var nebūt pastāvīgas

Atcerieties, ka attiecības ar bērniem nepaliek nemainīgas. Tās ir dinamiskas, tās attīstās līdzi tam kā mūsu dēli un meitas un mēs paši augam, gūstam jaunu pieredzi, piedzīvojam priekus un grūtības. Kādā brīdī jūs varat sajust lielu saikni ar vecāko bērnu, un gadu vēlāk pēkšņi piedzīvot īpašu tuvību ar jaunāko. Kad pamanāt šīs pārmaiņas, mēģiniet analizēt to cēloņus.

Meklējot izaugsmes zonas

Jūsu attiecības ar bērnu ir attiecības, kurās vienmēr ir iespējas gūt panākumus un ciest neveiksmes, vienmēr ir iespējas attīstīties. Spēja paredzēt dažus notikumus un laikā atbilstoši rīkoties, saprast, kādi faktori pašlaik ir būtiski, palīdzēs attiecībām attīstīties.

Lai gan jūs varat mīlēt bērnus dažādi, ir svarīgi, lai viņi visi saņemtu vienādu uzmanību, siltumu un rūpes.

Tāpēc nebaidieties atzīt, ka šobrīd jums ir favorīts. Tad speriet nākamo soli – mēģiniet saprast, kā šis fakts var palīdzēt, lai satuvinātos un nostiprinātu attiecības ar visiem ģimenes locekļiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.