Kāpēc dārza darbos nevar iztikt bez melnās agroplēves? 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ja netīk ravēt nezāles vai nav laika šai nodarbei, ja dobe jāierīko pļavā, ja negribas zemainus gurķus, ķirbjus un arbūzus, palīdzēs melnā agroplēve.
Agronome un dārzkope Rita Staško par labāko uzskata tieši neausto melno materiālu, kas līdzīgs baltajai agroplēvei, tikai ir biezāks (ap 50 mikronu). Tas ir dažādu platumu, var iegādāties vēlamo izmēru. Dažkārt izmanto arī tā saukto pīto ģeotekstilu, taču dārzkopei tas nešķiet gana labs, jo ir pārāk plastmasīgs, saulē ļoti uzkarst, turklāt griezuma vietās spurojas. Tas neder, ja vēlas materiālu izmantot atkārtoti. Arī ūdens neaustajam materiālam labāk iet cauri.
Der visam
Uz melnā seguma var audzēt gan viengadīgos dārzeņus, gan zemenes. Tām, protams, segumu rudenī nenoņem. Klājums kalpos gadus četrus, un tad arī ir laiks atjaunot zemeņu stādījumus. Atkal paredzētajā vietā noklāj jaunu gabalu, izgriež caurumus un stāda augus.
Dārzkope vienu agrotīkla gabalu lieto gadus četrus. Pavasarī to uzklāj uz apstrādātas augsnes, vēlamajās vietās izgriež caurumus un iestāda augus. Tomēr mazliet jāparavē būs arī šādi stādīti augi, jo nezāles prot iespraukties arī cieši ap augiem. Daži dārzu saimnieki bažījas, ka zem seguma ieviešas gliemji. Taču dārzniece spriež – īsti labi tiem tur nevarētu klāties, jo saule pamatīgi sakarsē melno drānu. Turklāt gliemežu nodarītais posts ir mazāks nekā tas, ko nodara nezāles, ja tām ļauj nomākt augu, atņemt tam barības vielas un ūdeni.
Uzklāj agrotīklu
Kad augi iestādīti, uz tiem uzklāj balto agrotīklu. To var atstāt visu vasaru. Tas aizsargās gan no kaitēkļiem, piemēram, kāpostveidīgos, burkānus, gan palīdzēs saglabāt mitrumu augsnē, nodrošinot tīkamu mikroklimatu. Piemēram, gurķiem agroplēvi var uzklāt tieši uz augiem. Tie paši pratīs uzcelt griestus. Kad raža jānolasa, segumu paceļ un pēc tam atliek atpakaļ. Līdzīgi rīkojas ar ziedkāpostiem, kāpostiem.
Ja balto agrotīklu klāj uz dobes, kurā augi stādīti plikā zemē, nezāles augs īpaši strauji un lekni, un jāravē būs biežāk nekā bez seguma.
Uzsedz pļavai
Melnais ģeotekstils derēs arī tad, ja gribas audzēt dārzeņus, bet nav sastrādātas augsnes. Dārzkope iesaka dobei paredzētajā vietā zemu nopļaut zāli. Piemēram, ja plānots stādīt kabačus, gurķus vai ķirbjus, saber vēlamajos attālumos dažādus labumus, ko var atrast: kūtsmēslus, kompostu, pērnās lapas, pļauto zāli, augsni no kurmju rakumiem. Ja nav nekā, var rīkoties pa smalko – nobērt kūdras substrātu no maisiem. Lauciņu pārklāj ar melno materiālu, piespiež pie zemes ar akmeņiem, speciālajām naglām. Augsnes pumpās iegriež caurumus un iestāda augus. Var arī uz zāles sabērt visādas augsnītes un trūdiņus izklaidus un pārsegt segumu kā palagu gultai. Tad var stādīt arī lauka tomātus, kāpostus, zemenes. Zāle netiks cauri kārtai, satrūdot velēna dos barības vielas. Turklāt, kad rudenī noņems segumu, apakšā būs izveidojusies lieliska irdena augsne, kurā nākamgad varēs audzēt, ko sirds vēlas.
Tumšais mētelītis derēs arī komposta kaudzei. Zem šāda seguma komposts sadalīsies daudz ātrāk. Saglabāsies arī labākiem procesiem vajadzīgais mitrums. Materiāla virspusē izgriež caurumu un iestāda ķirbi vai kabaci. Tas augs vareni, turklāt ar savām lielajām lapām pasargās kaudzi no pārkaršanas.
Nostiprina pamatīgi
Segumu stiprina ar speciālajām naglām (kalpo ļoti ilgi!) vai var pagatavot stiepļu cemmītes un citus veidus, kā piefiksēt materiālu augsnei. Stabili stiprināt svarīgi tieši pēc uzklāšanas, lai vējš nenoplēš.
Daudzgadīgajām kultūrām klājuma malas var padurt zem velēnas vai apmest ar zemi. Viengadīgajām kultūrām tā nedara, jo rudenī būs grūti segumu noņemt – labāk uzlikt dēli, ko piespiež augsnei ar akmeņiem, var arī maisiņos sabērt zemi un ar tiem nostiprināt segumu.
Kad raža novākta, agrotīklu noņem, satin un uzglabā šķūnī nākamajam gadam. Šādi gabali saimniecībā ir daudzi ar katram augu veidam atšķirīgi izgrieztiem caurumiem. Piemēram, iegriezumu lielums un attālums atšķiras gurķiem, ziedkāpostiem, kāpostiem, ķirbjiem, kabačiem.