Kāpēc cilvēki kropļoja galvaskausus? Mīti un zinātniskas versijas 0
Autors – Signe Koļcova
Tas, ka daudzos planētas nostūros izrakumos atrod ļoti dīvainus galvaskausus, jau sen vairs nav nekāds pārsteigums. Taču neviens tā arī nav spējis konstatēt – kam tie savulaik piederējuši? Kas bijušas šīs noslēpumainās būtnes ar neparasti izstieptām galvām – mūsu priekšteči, humanoīdi, mutanti vai varbūt atnācēji no citām pasaulēm?
Pētnieku atrastie brīnumi
Tā dēvētā oficiālā zinātne vēl tikai gatavojas meklēt atbildes uz visiem šiem jautājumiem. Un vispirms viņi sākuši pētīt noslēpumaino mūmiju un galvaskausus, kas atrastas Peru. Gan mūmijas, gan galvaskausus salīdzinoši nesen Peru pilsētas Kusko apkaimē atrada zinātniece Renāte Rikelme. Apkaimē esošais Virakoča pakalns vietējiem iedzīvotājiem pazīstams kā vieta, kur senie inki pielūguši savus dievus. Lūk, un vienai no atrastajām mūmijām ir neparasti izstiepts galvaskauss un ļoti lieli acu dobumi. Labajā dobumā saglabājušās acs ābola paliekas, kas teorētiski ļauj veikt arī mūmijas DNS analīzi.
Šajā Peru rajonā atrastas arī citas līdzīgas mūmijas, un šos ķermeņus ar pārsteidzošajiem galvaskausiem nav iespējams pieskaitīt nevienai no zināmajām pasaules tautām un cilvēku rasēm. Ir arī grūti noteikt šo galvaskausu vecumu, nemaz nerunājot par izcelšanos. Turklāt liela to daļa ir savstarpēji atšķirīgi. Veidojas iespaids, ka tie pieder dažādām bioloģiskajām sugām, kas kaut kādā veidā līdzīgas mūsdienu cilvēkam. Katrā ziņā vispirms krīt acīs atšķirīgo galvaskausu lielie izmēri un neparastās formas. Zinātnieki tos iedalījuši četrās grupās: konusveida jeb piramidālie, ķirbjveida, ne gluži pareizās formas un tā dēvētie protocilvēka galvaskausi.