Kāpēc burkāni izaug žuburaini? 0
“Kā izskaidrot, ka katru gadu neatkarīgi no šķirnes, vienā dobē izaug dažāda izskata burkāni? Daži ir šķirnei atbilstoši, bet turpat blakus – žuburaini, neizmantojami… ” Andra Gulbe Jelgavas novadā
Burkānu sakņu zarošanos izraisa vairāki cēloņi. Pirmām kārtām – augsnes struktūra. Burkāniem nepieciešama dziļi un vienmērīgi sastrādāta, sīki drupataina augsne. Tieši šā iemesla dēļ smagās augsnēs neiesaka sēt burkānus rudenī. Ziemā un pavasarī mitruma dēļ augsne sablīvējas, un burkāniem veidojas nevienādas saknes.
Burkānu zarošanos un citas deformācijas izraisa paaugstināts organisko vielu saturs augsnē. Dažādu mikroorganismu izdalītie augšanas stimulatori veicina sānsakņu veidošanos.
Vainīga var būt arī nematode, un tas ir vissliktākais variants. Burkāniem kaitē vairākas nematožu sugas, tostarp kartupeļu pangu nematodes. Pēdējos gados nematodes ir stipri savairojušās, arvien biežāk to radītos bojājumus redz uz burkāniem. Pirmās kaitēkļa invāzijas pazīmes ir sīki, apaļi, caurspīdīgi izaugumi uz burkānu sānsaknēm un galvenās saknes galā. Pirmajos gados bojājumi šķiet nelieli, bet ar katru gadu palielinās. Diemžēl atbrīvot augsni no nematodes gandrīz nav iespējams, atliek ievērot augseku: nesēt burkānus vienā un tai pašā vietā biežāk kā reizi četros vai piecos gados un neaudzēt burkānus pēc kartupeļiem. Nematodes neizturīgām kartupeļu šķirnēm nav vietas burkānu augsekā! Kartupeļu pangu nematodēm ir ļoti daudz saimniekaugu, turklāt tās augsnē spēj saglabāties desmitiem gadu (arī tad, ja tupeņus tur neaudzē).
Droši noteikt kaitēkļa klātbūtni iespējams vienīgi Valsts Augu aizsardzības dienesta laboratorijā (Rīgā, Lielvārdes ielā 36/38), nogādājot analīzei bojātos burkānus kopā ar augsni.
Mazdārzā nematodes izplatību var ierobežot, audzējot sīkziedu samtenes un iestrādājot zaļo masu augsnē (ziedēšanas sākumā augus nopļauj un iefrēzē), bet lielāki lauki nematodes piesārņojuma dēļ var kļūt pilnīgi nederīgi burkānu audzēšanai.