Kāpēc aug, bet nezied? 6 jautājumi un atbildes par magnolijām 1
Kā pareizi kopt magnolijas, lai tās skaisti ziedētu? Jautā Ieva Vecaucē.
Ar ko mēslot?
“Magnolijām pietiks, ja tās pavasarī pabaros ar komplekso mēslojumu. Derēs universālais ar lielāku slāpekļa saturu, ko pavasarī lieto arī citiem dārza augiem,” skaidro dendroloģe un stādaudzētāja Zaiga Graudiņa no Sakstagala.
Savā kolekcijas dārzā viņa katram kokam dod apmēram sauju minerālmēslu. Pārdozēt nedrīkst!
Vēlāk vasarā vai rudenī dendroloģe savām magnolijām papildbarību nedod. Ja koks labi aug, var vispār neko nedot.
Augam arī patiks, ja tam apbērs plānu komposta kārtiņu vai satrūdējušus kūtsmēslus. Tas sevišķi vajadzīgs, ja saknes laistot paskalojušās plikas.
Mēslojumu iekasa vai apdobes ravē, augsni tikai sekli uzrušinot, lai nebojātu sakņu sistēmu.
Kā pasargāt no salnām?
Kamēr magnolija vēl maza, to var ievīstīt agrotīklā, taču lielam kokam nekā palīdzēt nevar. Magnoliju ziedēšana ir laimes spēle – dažādos Latvijas reģionos tās uzzied atšķirīgos laikos. Veicas tiem, kam salnu periods nesakrīt ar pilnzieda brīdi. Kamēr vēl ziedi pelēkajos pumpuru apvalkos, sals tiem nav bīstams. Taču pusplaukušie vai uzplaukušie ziedi sala ietekmē kļūst neglīti brūni.
Arī ziedēšanas ilgums atkarīgs no laika apstākļiem. Ja uznāk karstuma vilnis, baltais prieks diemžēl būs īss.
Drošāk stādīt vairākas atšķirīgas magnolijas dažādās vietās dārzā.
Vai var veidot vainagu?
Magnolijas pieder pie tiem kokiem, kuru vainagā nevajag iejaukties, uzskata dendroloģe. Stādam izvēlas vietu, kur tas varēs netraucēti attīstīties.
Koka formu var ietekmēt tā agrā jaunībā. Ja saīsina galotni, magnolija veidos krūmveida formu. Ja nogriež apakšējos zarus, tā veidosies kā koks uz augstāka stumbra.
Protams, var kādu zaru nozāģēt arī lielam kokam, ja tas ir pārāk zems un traucē zāles pļaušanu vai atdūries pret lapeni vai mājas sienu. Taču jo mazāka iejaukšanās vainagā, jo labāk. Turklāt, apšņikājot zarus, tiks nogriezti arī ziedi, kuri veidojas iepriekšējā gada dzinumu galos.
Kāpēc aug, bet nezied?
Ja magnoliju audzē no sēklas, var paiet pat desmit gadi, lai tā sapostos ziedēšanai. Nereti koks izstiepies jau divus metrus garš, bet ziedu vēl nav. Tomēr uztraukumam nav pamata – sējeņi aug labi un veselīgi, pēc tam arī bagātīgi ziedēs.
Stādaudzētavās magnolijas potē, meženim piepotējot šķirni no ziedoša koka. Tāds stāds pavisam maziņš jau parādīs ziedus.
Jutīgākās šķirnes var apsalt. Tas raksturīgs daudzām magnolijām pirmajos dzīves gados, kamēr kociņš ieaugas. Ziedi veidojas dzinumu galos, un pēc to apsalšanas ziedus vairs nav ko gaidīt. Lai tā nenotiktu, vismaz pirmajos dzīves gados augu piesedz. Vienkāršākais veids – rudenī ietīsta agrotīklā un uz saknēm uzber biezāku mulčas kārtu (kūdru, mizas, lapas). Pavasarī augsnes segumu atrauš.
Magnolijām, līdzīgi kā ābelēm, var būt arī ziedu neražas gadi.
Ziedu var nebūt, ja augam trūkst kālija.
Vai var pirkt lētākos importa stādus lielveikalā?
Lielveikalos importa magnolijas lielākoties ir potētas. To, kāds ir potcelms, uz iepakojuma nenorāda. Taču tieši no tā lielākoties atkarīgs, vai stāds izdzīvos Latvijas apstākļos. Taču riskēt var, iedrošina dendroloģe. Dārzos ir redzēti augam un ziedam visādi brīnumi.
Ar ko labāk mulčēt?
Magnolijām vajadzīga neitrāla augsne, tām neder skāba augsne, tāpēc nepatiks augt vienā dobē ar skujeņiem, rododendriem. Labāk arī nebērt priežu mizas mulču, jo ar laiku tā var paskābināt augsni. Labāk izvēlēties neitralizētu kūdru, lapukoku lapas. Mulču ber 2–3 cm biezā kārtā.
Padoms!
Ja magnolija apsalusi, to nesteidz apgriezt. Pagaida, kamēr izplaukst lapas. Tad skaidri var redzēt, cik tālu jānogriež.