Noderīgi visiem briļļu nēsātājiem! Kāpēc atšķiras starpzīlīšu attālums? 0
“Man mūža laikā vairākas reizes ir izrakstītas brilles – jaunībā, lai labāk redzētu tālumā, bet uz vecuma pusi – lai varētu lasīt un strādāt ar datoru tuvumā.
Iepriekšējās brilles tuvumam biju lietojusi jau kādus gadus desmit, tāpēc iegādājos jaunas. Bet tā arī neesmu tās izmantojusi.
Mani samulsināja cipari ar starpzīlīšu attālumu: vecajās receptēs, ko biju saglabājusi, tie bija no 60 mm (jaunībā) līdz pat 56 mm (tagad). Kā tas var būt? Redze nav palikusi daudz sliktāka.” jautā lasītāja Anda no Rīgas.
Viens attālums ir skatam tālumā. Tas pieaugušam cilvēkam laika gaitā var nedaudz mainīties atkarībā no tā, vai cilvēks pieņemas svarā vai arī novājē. Vismaz tādi ir mani novērojumi. Ja vidēji rēķinām gada vai divu gadu aspektā, šis lielums ir stabils,” skaidro optometriste Aiga Ozoliņa-Saveļjeva.
“Otrs attālums ir skatam tuvumā. Tas var variēt individuāli atkarībā no briļļu lietotāja roku garuma un izrakstīto briļļu lietojuma – no attāluma, kādā cilvēks lasa, izšuj krustdūrienā, taisa manikīru, novieto datora ekrānu, spēlē šahu, lasa notis, sien makšķerei āķi… Lūk, cik daudzi faktori ietekmē izrakstīto briļļu starpzīlīšu attālumu.
Tas nozīmē, ka e-grāmatas lasīšanai un adīšanai varēs izmantot vienas brilles, taču darbam ar datoru un manikīra veikšanai vajadzēs divas atšķirīgas brilles. Nereti cilvēki dusmojas – kāpēc uzdodu viņiem tik daudz jautājumu (par ieņemamo amatu, vaļaspriekiem, hobijiem). Šīs atbildes palīdz saprast, kādā attālumā no acīm brilles tiks izmantotas. Tieši šo dažādo iemeslu dēļ briļļu receptē var atšķirties norādītais attālums starp zīlītēm.
Tiesa, pastāv arī drošības spilvens gadījumam, ja ir optometrista vai optiķa kļūda vai arī cilvēks strauji mainījis savu nodarbošanos vai hobiju. Ir formula, pēc kuras iespējams aprēķināt, vai drīkst lietot brilles ar attālumu starp zīlītēm 60 mm, ja receptē norādīti 58 milimetri.
Šī pati formula atbild uz jautājumu, vai briļļu lietotāja sūdzības ir objektīvas. Šo pielaidi (optisko) gan objektīvi, gan subjektīvi izteikti ietekmē lēcu stiprums, respektīvi – jo lielāks stiprums (dioptrijas), jo precīzākām jābūt brillēm.
Viena lieta ir optiskās pielaides, kļūdas, saucam, kā gribam. Otra lieta ir katra briļļu lietotāja subjektīvā tolerance, ko ietekmē viņa pieredze, veselības stāvoklis un pat attieksme pret dzīvi.
Prātīgāk būtu beidzot šīs brilles lietot. Ja nu šaubas saglabājas, vienmēr iespējams atkārtoti apmeklēt optometristu, kurš izrakstījis jaunās brilles.”