Kāpēc atlīdzības kārotāji nedrīkst aizmirst par rukša asti? 0
Autors – Indulis Burka
Ar šodienu, 10. februāri, stājies spēkā Valsts galvenā pārtikas un veterinārā inspektora rīkojums ”Par nomedīto un atrasto beigto meža cūku paraugu noņemšanas, ķermeņu apzīmēšanas un apmaksas kārtību”, kas nosaka paraugu ņemšanas un samaksas saņemšanas kārtību no nomedītajām meža cūkām Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajās teritorijās. Līdzšinējā kartībā noteiktas nelielas izmaiņas.
Rīkojums paredz, ka nododot paraugus ĀCM izmeklējumiem (II un III ĀCM riska zonā) samaksu par piegādātu paraugu 30 eiro apmērā mednieks saņems tikai tad, ja paraugs būs kvalitatīvi noņemts un iesaiņots, turklāt kopā ar paraugu tiks iesniegta attiecīgās mežacūkas astes gals.
Ja nomedītajai meža cūkai laboratoriski tiek apstiprināts ĀCM vai klasiskais cūku mēris (KCM), tad mednieks saņems atlīdzību 50 eiro apmērā.
Jāatceras, ka ĀCM izmeklējumiem nepieciešams 50 līdz 100 ml nesarecējušu asiņu. Ja asins parauga nav, nepieciešams iesniegt ¼ liesas, ½ vienas nieres, mandeles, dažus vairāk izmainītos limfmezglus vai arī stobra kaula vai krūšu kaila paraugu.
Turklāt akts par piegādāto mežacūkas paraugu jāsastāda divos eksemplāros. Viens eksemplārs paliks pie mednieka, otru valsts inspektors pēc laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanas un papildināšanas ar nepieciešamo informāciju nosūta uz PVD Veterinārās uzraudzības departamentu.
Veterinārās uzraudzības departamenta dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants atgādina, ka meža cūkas pēc nomedīšanas jāglabā līdz laboratorisko rezultātu saņemšanai. Meža cūku ķermeņiem šajā laikā jābūt apzīmētiem (identificējamiem) un jāatrodas mednieka norādītā adresē.